Łódź znaleziona w sztolni

Spoczywającą pod warstwami szlamu oryginalną łódź znaleziono w dziewiętnastowiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Zamurowana na ponad pół wieku sztolnia obecnie jest oczyszczana i zabezpieczana, w 2014 r. ma zostać przystosowana do przyjęcia turystów.

Jak poinformowała PAP Anna Wieczorek, która w nadzorującej inwestycję kopalni Guido kieruje zespołem ds. realizacji projektu, podziemne roboty górnicze trwają obecnie w trzech miejscach pod ziemią. Sztolnia jest udrożniana i oczyszczana z obu stron – od wylotu w centrum miasta oraz od skansenu Królowa Luiza. Jednocześnie zabezpieczany jest XIX-wieczny chodnik, który 38 metrów pod ziemią łączy Sztolnię i podziemną część Luizy. Chodnik ma ok. 200 m długości, z czego 140 m wydrążono w węglu. To prawdopodobnie jeden z najstarszych chodników w węglu na świecie – sam w sobie stanie się atrakcją turystyczną.

Podczas oczyszczania części Sztolni bliższej centrum miasta w ostatnich dniach pod warstwami osadów znaleziono dębową, wyłożoną blachą łódkę w dobrym stanie. Identyczna 4,5-metrowa łódź znajduje się na kilku zdjęciach z lat 20. ub. wieku. Jest za mała, by mogła służyć do transportu węgla, najprawdopodobniej pełniła więc funkcje pomocnicze. Koordynatorzy prac skontaktowali się już z Muzeum Morskim w Gdańsku – specjaliści tej placówki mają doświadczenie m.in. w konserwacji podobnych zabytków. – To jedyny dotąd taki oryginalny element odnaleziony w Sztolni, który świadczy o jej czasach świetności – zaznaczyła Wieczorek.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu to podziemny kanał długości ponad 14 km wykuty w latach 1799-1863 w celu odwodnienia kopalń Królowa Luiza w Zabrzu i Król w Królewskiej Hucie (dziś Chorzów) oraz transportu węgla łodziami do Kanału Kłodnickiego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,23 na 6)
Loading...
Tags: