Wojownik pogrzebany w zbroi

Ponad 1400 lat temu erupcja wulkanu zabiła japońskiego wojownika. Archeolodzy dotarli właśnie do przysypanych popiołem szczątków.

Szczątki wojownika z VI w. Fot. Gunma Archaeological Research

Do odkrycia doszło na stanowisku Kanai Higashiura, 110 km północny-zachód od Tokio. Wraz z kilkoma innymi pobliskimi stanowiskami tworzy ono japońskie Pompeje. W połowie VI w. erupcja wulkanu Haruna przykryła popiołami całą okolicę.

Mężczyzna leżał twarzą ku ziemi, a w chwili śmierci był zwrócony przodem do wulkanu. Z ułożenia ciała wydaje się, że najpewniej klęczał.

– W normalnych okolicznościach ludzie uciekają przed chmurą piroklastyczną. Tymczasem ten człowiek zmarł stojąc twarzą ku niej – powiedział dziennikarzom Shinichiro Ohki z Archeologicznej Fundacji Badawczej Gunma. Zdaniem badacza niewykluczone, że mężczyzna był ważną postacią w lokalnej społeczności i modlił się bądź dokonywał innych czynności, próbując ostudzić gniew wulkanu.

Na przynależność mężczyzny do elity wskazuje także zbroja, którą zmarły ma na sobie. Jest to bowiem pancerz lamelkowy, który był wówczas w Japonii nowością (trafił tam z Korei Południowej). Takie zbroje mieli jedynie elitarni wojownicy oraz przywódcy. Były one zbudowany z małych żelaznych płytek łączonych rzemieniami.

Krótki filmik z wykopalisk. Wojownika można oglądać od 0:25

W chwili śmierci mężczyzna nie miał na sobie pełnej zbroi, ale jedynie napierśnik i elementy chroniące uda. Najpewniej więc w trakcie erupcji nie był na służbie.

W pobliżu wojownika badacze znaleźli także fragment czaszki niemowlaka oraz inne ludzkie kości.

Archeolodzy odkryli już w Japonii około 600 zbroi, ale to pierwszy przypadek, gdy pancerz wciąż był na właścicielu. Takie pancerze zwane kozaneko albo keiko zazwyczaj są znajdowane w grobowcach, gdzie składano je obok właściciela.

Japońscy badacze planują serię badań, których celem będzie sprawdzenie czy dziecko było spokrewnione z wojownikiem oraz czy jacyś bliscy mężczyzny są pochowani w okolicznych grobowcach elit.

Na podstawie Ancient Japan i AFP.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,17 na 6)
Loading...