Drewniana warownia Krzyżaków z Elbląga

Latem tego roku elbląscy archeolodzy natrafili na pozostałości drewnianej zabudowy z pierwszego okresu istnienia miasta (czyt. Na tropie początków Elbląga). Teraz uzyskali daty dendrochronologiczne odkrytych elementów.

Pozostałości domostw z XIII w. Fot. Archiwum MAH

Badacze mieli nadzieję, że są to ślady pierwszego, wspomnianego w kronice Piotra z Duisburga, drewnianego grodu krzyżackiego z 1237 roku. Wyniki badań dendrochronologicznych tego jednak nie potwierdziły. Najstarsze próbki drewna pochodzą z lat 1245-1248.

– Nie są to ślady najstarszego elbląskiego grodu, ale i tak to pierwsze znalezione w Polsce i Europie pozostałości drewnianej warowni zbudowanej przez Krzyżaków – cieszy się kierownik badań dr Mirosław Marcinkowski, szef działu archeologii bałtyckiej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Archeolodzy otrzymali też wyniki badań geologicznych. Okazało się, że kiedyś w badanym rejonie było głębokie jezioro, które w pewnym momencie zaczęło się wypłycać. W jego strefie brzegowej najpierw ułożono warstwę faszyny i dopiero na niej postawiono drewniane konstrukcje, których fragmenty znaleźli archeolodzy.

W serwisie eswiatowid.pl możecie wysłuchać rozmowy z dr. Mirosławem Marcinkowskim poświęconej najnowszym odkryciom. Wspomniany jest w niej projekt „Ekologia krucjat”, o którym napisałem dzisiaj szerzej, w dostępnym dla subskrybentów tekście Jak Krzyżacy przyrodę niszczyli.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...