Kolejny tracki skarb

Blisko 2 kg pięknych złotych wyrobów znaleźli bułgarscy archeolodzy w trackim grobowcu sprzed około 2300 lat.

Bransolety z głowami węży, tiarę z motywami zwierzęcymi, złoty pierścień, 44 plakietki ukazujące popiersie kobiety, 100 złotych guzików oraz rzeźbioną głowę konia, która była częścią uprzęży – takie wspaniałości wydobyli z ziemi archeolodzy badający jeden ze starożytnych kurhanów w okolicach wioski Swesztari w północno-wschodniej części Bułgarii.

Kurhany w rejonie Swesztari zbudował tracki lud Getów, który pozostawił po sobie łącznie 150 takich grobowców.

Odkryte zabytki pochodzą z końca IV w. p.n.e. i z początków III w . p.n.e. – To wspaniałe znalezisko z okresu apogeum Getów – powiedziała dziennikarzom Diana Gergowa z Narodowego Instytutu Archeologii w Sofii, która kieruje badaniami grobowców w rejonie wioski Swesztari. – Jak na razie wygląda na to, że grobowiec może mieć związek z Kotelasem, pierwszym znanym władcą Getów – twierdzi archeolog.

Skarb był najpewniej owinięty w bogato zdobioną, drogocenną tkaninę. Sugerują to tkwiące w ziemi złote nici. Badacze znaleźli też w tym samym miejscu pozostałości drewnianej skrzyni. Co ciekawe kosztowności te nie były złożone we wnętrzu komory grobowej, ale zakopane w kurhanie.

Odkrycie wspaniałego złotego skarbu Traków to w Bułgarii żadna nowość. Kraj jest pełen kurhanów, w których chowano przedstawicieli trackiej elity, uwielbiających doskonałej roboty złote przedmioty.

Kompleks grobowców w Swesztari należy do najsłynniejszych archeologicznych skarbów Bułgarii. Jeden z tamtejszych kurhanów (na zdjęciu poniżej) trafił nawet na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co zawdzięcza unikalnym ozdobom wnętrza, w tym rzeźbionym pół-kobietom, pół-kwiatom.

Na podstawie depesz Reutera i Novinite. Galeria zdjęć w National Geographic.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,54 na 6)
Loading...