Prastara studnia ze szkieletami

Izraelscy archeolodzy znaleźli jedną z najstarszych studni na świecie, a w niej dwa ludzkie szkielety.

Fragmenty czaszek znalezione w studni. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Archeolodzy dokonali odkrycia podczas prac związanych rozbudową skrzyżowania w Enot Nisanit, które leży w dolinie Jezreel (północny Izrael). Archeolodzy wstępnie szacują wiek studni na 8500 lat. Używali jej pierwsi rolnicy żyjący w tej dolinie.

Na razie nie wiadomo, dlaczego szczątki około 19-letniej kobiety i starszego od niej mężczyzny znalazły się w studni. Mógł to być wypadek, albo morderstwo. Być może zagadkę wyjaśnią badania antropologiczne.

– Jak na razie jest oczywiste, że po znalezieniu się ciał w studni nie była ona już dłużej używana, gdyż woda przestała być zdatna do picia – mówi kierownik badań Yotam Tepper, który prowadził wykopaliska z ramienia izraelskich służb archeologicznych (Israel Antiquities Authority).

Studnia ma 8 m głębokości i około 1,3 m średnicy. – Była elementem dawnej farmy. Jej górna część była zbudowana z kamienia, a dolna była wykuta w wapiennej skale. Dwa wielkie głazy u szczytu ograniczały wielkość otworu – opowiada Tepper.

W jej wnętrzu badacze znaleźli także kości zwierząt, kamienne ostrza sierpów, groty strzał i inne kamienne narzędzia. W zapełnisku studni były też różne resztki organiczne i węgiel drzewny. Wszystko to pozwoli lepiej poznać życie na farmie pierwszych rolników.

Zdaniem Teppera studnia jest świadectwem imponujących możliwości kucia w skałach oraz dobrej znajomości hydrologii i geologii. – Z pewnością było to przedsięwzięcie całej społeczności i zajęło dużo czasu – ocenia badacz. W końcu jednak ludzie wkuli się na tyle głęboko w skałę, że dotarli do warstw wodonośnych.

Krzemienne ostrza ze studni. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Dr. Omri Barzilai, szef prehistorycznej części IAA, podkreśla, że studnie z tego okresu to bardzo rzadkie znalezisko nie tylko w Izraelu, ale też na świecie. Dwie najstarsze studnie świata znaleziono na Cyprze (mają około 10,5-9 tys. lat).

Pojawienie się studni to prawdopodobnie skutek udomowiania zwierząt. Wydaje się, że ludzie szukali sposobu, by zabezpieczyć sobie źródło wody, którego nie mogłyby skazić (np. odchodami) hodowane zwierzęta. Dzięki studniom ludzie uniezależniali się również od dostępu do rzek i strumieni.

Komunikat IAA. Galeria zdjęć w Live Science

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,11 na 6)
Loading...