Najstarsze miasto Europy

Bułgarscy archeolodzy ogłosili, że odkryli najstarsze miasto w Europie. Jego bogactwem była sól.

Jeden z niebywale bogatych grobów na cmentarzysku w Warnie. Fot. Yelkrokoyade, Creative Commons

Otoczona murami prehistoryczna osada znajduje się we wschodniej Bułgarii niedaleko miasta Prowadija. Zdaniem badaczy żyło w niej w połowie V tysiąclecia p.n.e. około 350 osób.

– Nie mówimy tutaj o mieście takim, jak w starożytnej Grecji, Rzymie, czy w średniowieczu, ale o tym, co archeolodzy uznają za miasto w V tysiącleciu p.n.e. – tłumaczył agencji AFP Wasyl Nikołow z Bułgarskiego Narodowego Instytutu Archeologii. W tamtych czasach ludzie żyli jeszcze w małych skupiskach i przy nich osada z fortyfikacjami i 350 mieszkańcami była imponującą metropolią.

Osada powstała najpewniej z powodu występujących w tym regionie niezwykle bogatych złóż soli, które są wykorzystywane po dziś dzień. Badania archeologiczne wykazały, że ludzie pozyskiwali tu sól już 5500 lat p.n.e. Otrzymywali ją poprzez odparowywanie w zbudowanych do tego celu piecach słonej wody z pobliskiego źródła. W efekcie uzyskiwali bryły soli, która była wówczas niezwykle cennym towarem. Używano jej przede wszystkim do peklowania mięsa, co pozwalało dużo dłużej je przechowywać. Wartość soli była na tyle duża, ze wykorzystywano ją też jako walutę.

Zdaniem badaczy początkowo ludzie pozyskiwali sól na własne potrzeby, ale z czasem zaczęli ją dostarczać sąsiednim ludom i to w coraz większych ilościach. W końcu ich osada zamieniła się w ufortyfikowane miasto. Zdaniem archeologów fortyfikacje miały chronić bogactwo tych „władców soli”.

– Bardzo wysokie mury z kamiennych bloków, to coś dotąd niespotykanego na prehistorycznych stanowiskach w południowo-wschodniej Europie – powiedział AFP bułgarski archeolog Krum Bachwarow. Badacze nazwali osadę Prowadija-Solnitsata.

Wykopaliska na stanowisku Bułgarzy rozpoczęli w 2005 r. Odkryli pozostałości dwupiętrowych domów, jam używanych do rytuałów oraz elementów bramy o fortyfikacji. Na początku tego roku archeolodzy natrafili również na małe cmentarzysko.

Bułgarscy archeolodzy wiążą tę niezwykłą osadę producentów soli z przebogatym cmentarzyskiem z tego samego okresu, które kilka dekad temu odkryto około 35 km od Prowadije w nadmorskim mieście Warna. W wielu grobach znaleziono ogromne ilości wyrobów ze złota i miedzi. Nigdzie indziej na świecie nie odkryto tak starego skupiska tak wielkich bogactw. Możliwe, że mieszkańcy wschodniej Bułgarii zgromadzili je właśnie dzięki soli.

Datowania radiowęglowe wskazują, że okres największego rozkwitu osady w Prowadije przypada na lata 4700-4200 p.n.e.

W badaniach uczestniczyli również specjaliści z Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec.

To że osadę, którą można zwać najstarszym miastem Europy, odkryto w Bułgarii, to wbrew pozorom żadna wielka sensacja. W V tysiącleciu p.n.e od Bułgarii, przez Rumunię, aż po Ukrainę ciągnął się pas niezwykle zaawansowanych kultur (tzw. kompleks Gumelnita-Cucuteni-Trypole-Karanowo), które w tamtym czasie swoim rozwojem nie ustępowały społecznościom Egiptu i Mezopotamii, a być może nawet trochę je wyprzedzały. Pozostały po nich ruiny ufortyfikowanych osad (które w późniejszym okresie miewały nawet po kilka tysięcy mieszkańców), świątynie, dzieła sztuki, piękna ceramika oraz wiele wyrobów z miedzi i złota. Niestety zmiany klimatyczne i być może najazdy koczowników zniszczyły te kultury, gdy były już bliskie stworzenia cywilizacji nie mniej imponującej niż egipska, czy mezopotamska.

Informacje o Prowadija-Solnitsata na podstawie depeszy AFP opublikowanej przez France24 (dali zdjęcie).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,72 na 6)
Loading...