Ceramiczne kule z Olsztyna

Blisko 120 armatnich kul z XVI wieku – w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty – znaleźli wewnątrz ruin średniowiecznego barbakanu archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie.

Wysoka Brama w Olsztynie. Fot. M.M.Minderhoud, Creative Commons

O odnalezieniu datowanego wstępnie na XVI wiek arsenału poinformował PAP w poniedziałek Adam Mackiewicz z firmy Archeo-Adam, prowadzącej wykopaliska przy jedynej zachowanej z trzech średniowiecznych bram miejskich.

Archeolodzy natrafili najpierw na ruiny barbakanu z dwoma stanowiskami artyleryjskimi, tzw. działobitniami. W ostatnich dniach z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyli 120 kul armatnich. Poza kulami kamiennymi znaleziono ok. 20 kul wypalanych z gliny, które mogły służyć do zwalczania piechoty oblegającej miasto.

– Ceramiczne kule to znalezisko niezwykłe. Kilka takich kul wykopano podobno w XIX wieku na zamku w Kętrzynie, ale nie zachowały się do naszych czasów – powiedział Mackiewicz.

Archeolodzy odnaleźli również znaczną liczbę monet i grotów do kusz. Ruiny po istniejącym od ok. 1378 r. barbakanie zostały zakopane prawdopodobnie na początku XIX wieku. Na najstarszym zachowanym planie tzw. przedmieścia górnego z 1805 r. nie ma już po nim śladu.

Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.

Jak poinformował PAP rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie Paweł Pliszka zakończenie prac archeologicznych planowano początkowo na październik. – W związku z odkryciem cennych reliktów, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć, wykopaliska mogą się jednak przedłużyć – ocenił rzecznik.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 4,63 na 6)
Loading...