Srebrny skarb z Kalisza

3,8 kg wczesnośredniowiecznych srebrnych wyrobów znaleźli archeolodzy na polu w Kaliszu-Dobrzecu. Ukryty w garnku skarb pochodzi z XI/XII w.

Resztki garnka ze skarbem jeszcze w ziemi. Wyraźnie widać bruzdę po orce, która uszkodziła naczynie

O skarbie naukowcy dowiedzieli się w ubiegłym roku od mieszkańca pobliskiego osiedla, który na polu znalazł trzy bryłki metalu – zaintrygowany znaleziskiem przyniósł je do siedziby Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. – Bezkształtne przedmioty okazały się być tzw. plackami srebra, które znajdowane są w skarbach wczesnośredniowiecznych z terenu Polski i Połabia – opowiada kaliski historyk Sławomir Miłek, który uczestniczył w wykopaliskach.

Kaliscy badacze niezwłocznie podjęli w porozumieniu z kaliską Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prace mające na celu zabezpieczenie i eksplorację znaleziska. W pierwszym rzędzie musieli zidentyfikować dokładne miejsce zdeponowania kruszcu. Udało się to dzięki badaniom powierzchniowym z użyciem detektorów metali, w których pomagali wolontariusze.

Fragment skarbu

Okazało się, że skarb ukryty był w glinianym naczyniu, częściowo zniszczonym w czasie orki. Łącznie archeolodzy odkryli 570 srebrnych przedmiotów, a w samym garnku jeszcze 200 o łącznej wadze 3,8 kilograma.

– Skład zespołu jest dość nietypowy, ponieważ większość zabytków stanowiły tzw. placki srebra, które w innych depozytach stanowiły zazwyczaj tylko niewielką domieszkę do monet. Skarb datować można na przełom XI i XII w. dzięki fragmentowi denara krzyżowego, który był jedną z dwóch monet obecnych w tym zespole – opowiada Sławomir Miłek.

Być może skarb należał do jubilera bądź mincerza i był przygotowany do dalszej obróbki. Warto przypomnieć, że w tym czasie w Kaliszu funkcjonowała prawdopodobnie w grodzie na Zawodziu mennica denarów krzyżowych palatyna Sieciecha i księcia Zbigniewa.

Szczęśliwi znalazcy pozują nad skarbem

Dobrzec, gdzie znaleziono skarb, to wieś, która znajduje się obecnie w granicach miasta. Jej rodowód sięga jednak czasów pierwszych Piastów.

Badania prowadził Instytut Archeologii i Etnologii PAN we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz kaliskim muzeum. Uczestniczyli w nich kaliscy naukowcy: dr Adam Kędzierski, Leszek Ziąbka i Sławomir Miłek. Środki na badania pozyskano z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po opracowaniu zabytków skarb trafi do kaliskiego muzeum.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sławomira Miłka.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...