Najstarszy warsztat, w którym obrabiano kość słoniową

Ślady najstarszego znanego warsztatu, w którym ludzie wytwarzali wyroby z kości słoniowej znaleźli archeolodzy w niemieckim landzie Saksonia-Anhalt.

Międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Holandii i Austrii dokonał odkrycia na stanowisku w Breitenbach niedaleko Zeitz, które kryje ślady rozległego obozowiska pierwszych europejskich Homo sapiens.

W trakcie badań naukowcy wyodrębnili strefę, w której ludzie rozdzielali kość słoniową na mniejsze kawałki, a także drugą strefę, w której je rzeźbili. Archeolodzy znaleźli mnóstwo skrawków, które powstały podczas tych prac, a także niewykończone produkty oraz trochę gotowych paciorków. Wśród odpadów była dekorowany „pręt” oraz bliżej nieokreślony obiekt, który mógł być nieudanym dziełem sztuki.

Znaleziska mają około 35 tys. lat i zdaniem badaczy są najstarszymi dowodami istnienia ściśle wyodrębnionych miejsc do obróbki kości słoniowej.

Archeolodzy uważają, że użytkownicy warsztatu korzystali z kłów, które znaleźli w tym miejscu. Należały one do mamutów, które padły z przyczyn naturalnych bądź zostały zabite jakiś czas wcześniej przez ludzi współczesnych albo neandertalczyków.

Stanowisko w Breitenbach ma co najmniej 6 tys. m kw., choć badacze nie wykluczają, że jest ponad trzy razy większe. Pierwsze badania w tym miejscu prowadzono już w latach 20. XX w.

Breitenbach daje badaczom okazję do lepszego poznania codziennego życia pierwszych europejskich Homo sapiens. Większość stanowisk z tego okresu znajduje się bowiem w jaskiniach, co znacząco ograniczało swobodę ludzi. Zazwyczaj niewielka powierzchnia takich schronień powodowała, że ich mieszkańcy wykonywali wiele czynności w tych samych miejscach. Tymczasem rozległe stanowisko w Breitenbach umożliwia lepsze zaobserwowanie, jak nasi przodkowie organizowali zamieszkiwaną przestrzeń.

Komunikat prasowy

Film z miejsca wykopalisk, około 1:45 pojawiają się na krótko niektóre znalezione fragmenty.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...