Zagadkowy zbiornik w Pałacu Krzysztofory

Podczas badań, towarzyszących pracom budowlano-konserwatorskim prowadzonym w zachodnim skrzydle Pałacu Krzysztofory w Krakowie, archeolodzy natrafili na kilka niespodzianek, o których brak wzmianek w materiałach źródłowych.

Pałac Krzysztofory. Fot. Rj1979

Od strony ulicy Szczepańskiej archeolodzy odkryli zewnętrzne zejście do piwnic z kamiennym portalem i murkami oporowymi z cegły gotyckiej. W piwnicy znajdującej się pod wjazdem na dziedziniec pałacowy odsłonili natomiast „zbiornik” o formie eliptycznej i głębokości około 7,5 m, wykonany z kamienia łamanego. Na jego dnie zachowały się 3 drewniane legary. Badacze przekazali je do laboratorium w celu przeprowadzenia analiz dendrochronologicznych, które pozwolą na bliższe datowanie znaleziska.

Na razie nie wiadomo, jakie było przeznaczenie tej wielkiej dziury. Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (w pałacu znajduje się główna siedziba muzeum) zaprezentował w rozmowie z krakowską „Gazetą Wyborczą” kilka możliwych wyjaśnień: piwniczka na lód, cysterna do przechowywania wody, albo element wyposażenia ówczesnego browaru.

Kolejną niespodziankę krył dziedziniec Krzysztoforów. W narożniku budowli, w miejscu projektowanej windy, archeolodzy odkryli resztki murów średniowiecznych.

„Te znaleziska odkrywają przed nami nie tylko nowe fakty z dziejów Pałacu Pod Krzysztofory, a także wzbogacają wiedzę o przemianach urbanistycznych i architektonicznych Krakowa” – czytamy w komunikacie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Stojący przy Rynku Głównym Pałac Krzysztofory należy do najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Nazwa pochodzi od św. Krzysztofa, który był patronem średniowiecznej kamienicy stojącej niegdyś w tym miejscu. W XIV w. kamienica należała do rodu Spycymirów, w XV w. przeszła w ręce wpływowej rodzinny kupieckiej Morsztynów.

Sam pałac powstał w XVII w. w wyniku połączenia gotyckich kamienic, usytuowanych u zbiegu Rynku Głównego oraz dzisiejszej ul. Szczepańskiej. Jego budowę zainicjował w 2 ćwierćwieczu XVII w. marszałek nadworny koronny Adam Kazanowski.

Artykuł Gazety Wyborczej ze zdjęciami „zbiornika”

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: