Średniowieczne groby z Przemyśla

Cztery groby szkieletowe datowane na XI-XIII wiek, a w jednym z nich dwie zausznice malinowate, odkryto w Przemyślu (Podkarpackie) podczas prac prowadzonych na zapleczu zabytkowych kamienic przy ul. Dworskiego. Według konserwatorów zabytków jest to ważne odkrycie.

Przemyśl z lotu ptaka

Podobne zabytki odnaleziono wcześniej w kurhanie w Sólcy i na cmentarzysku w Radymnie. Zausznica to rodzaj kolczyka umocowanego do kobiecego nakrycia głowy lub do opaski.

– Pod względem naukowym jest to rewelacyjne odkrycie – nowy nieznany wcześniej cmentarz na mapie historii Przemyśla oraz fakt, że przy tak niewielkiej liczbie grobów wystąpiły zabytki bardzo dobrze datujące odkrycie – podkreśliła podkarpacki konserwator zabytków w Przemyślu Grażyna Stojak.

Znajdujące się w grobach szkielety odkryto dość płytko pod powierzchnią terenu. Jak się okazało, zostały one częściowo zniszczone przez wcześniejsze prace przy zabudowie oficyn na zapleczu kamienic przy ul. Dworskiego.

Konserwator podkreśliła, że wykonawca prac – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – na wiadomość o odkryciu przerwał prace, aby archeolodzy mogli wydobyć i udokumentować odkryte obiekty.

W sąsiedztwie prowadzonej inwestycji zlokalizowany jest cmentarz, ale znacznie późniejszy – datowany na okres późnego średniowiecza i okres nowożytny. Cmentarz ten znajdował się przy stojącym tam wówczas kościółku szpitalnym p.w. Św. Ducha.

Budynki przy ul. Dworskiego 4 i 6 w Przemyślu objęte są ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków. Ponadto obszar, na którym realizowana będzie inwestycja prowadzonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, podlega ochronie konserwatorskiej.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,33 na 6)
Loading...
Tags: