Lwy z Karakiz

Dwie rzeźby lwów naturalnej wielkości wykonane 3400-3200 lat temu znaleziono w okolicach wioski Karakiz (prowincja Yozgat, środkowa Turcja). Zagadką jest ich przeznaczenie, gdyż w okolicy nie ma pozostałości żadnej osady z tego okresu.

Lwy były jednym z ulubionych przedstawień hetyckich artystów. Na zdjęciu widać najsłynniejsze hetyckie lwy pilnujące jednej z bram stolicy imperium, Hattusas. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: China Crisis

W 2001 r. Erol Özen, wówczas dyrektor muzeum w Yozgat, dostał informację, że w pobliżu wioski znajdują się pozostałości dawnego kamieniołomu. Badacze udali się na miejsce wiosną 2002 r. Znaleźli pozostałości starożytnego kamieniołomu, a wśród walających się po okolicy głazów były dwie rzeźby lwów. Obie były rozłupane za pomocą dynamitu. To efekt działalności poszukiwaczy skarbów wierzących, że we wnętrzu rzeźb mogą być ukryte kosztowności (takie wysadzanie zabytków jest w Turcji prawdziwą plagą). Badacze znaleźli również kamienny basen o średnicy 2 m.

Obie rzeźby prezentują odmienną stylistykę i były z pewnością wykonane przez różnych artystów. Archeolodzy podkreślają, że artyście z pewnością widzieli lwy na własne oczy. W czasach imperium hetyckiego nie było to trudne. Lwy wciąż jeszcze żyły wśród gór Anatolii. Zdarzało się nawet, że ludzie trzymali te wielkie koty w niewoli.

Szczególnie naturalny wygląd ma niedokończony lew, który dużo mniej ucierpiał na skutek działań poszukiwaczy skarbów. Wyraźnie zarysowane mięśnie i ogon zawinięty wokół kamiennego bloku robią wrażenie, jakby prawdziwy lew ocierał się o skałę. Znaczna część rzeźby ma pomarańczową barwę. Zdaniem badaczy pojawiła się ona już po wyrzeźbieniu lwa na skutek utleniania minerałów.

Oprócz kamieniołomu i rzeźb badacze nie znaleźli jednak nic więcej. W pobliżu nie było żadnych pozostałości osady z czasów istnienia kamieniołomu. Jednocześnie – w ocenie badaczy – ważące około 5 ton rzeźby nie miały być daleko transportowane. Dlatego naukowcy wiążą znalezione lwy z jednym z pobliskich strumieni, który mógł mieć u Hetytów status świętego miejsca.

Dotychczasowe ustalenia badacze opublikowali właśnie w American Journal of Archaeology.

Geoffrey D. Summers and Erol Özen, The Hittite Stone and Sculpture Quarry at Karakız Kasabası and Hapis Boğazı in the District of Sorgun, Yozgat, Central Anatolia, American Journal of Archaeology, July 2012 (116.3)

W zalinkowanej powyżej pracy znajdziecie zdjęcia i rysunki lepiej zachowanego lwa. Kolejne zdjęcia z Karakiz znajdziecie tutaj oraz tutaj.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...