Nowe odkrycia polskich archeologów na Bornholmie

W okolicach Madsebbake na Bornholmie specjaliści z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odkryli pradziejowe ryty naskalne.

– Dzięki użyciu skanera laserowego 3D Leica C10 z dokładnością do 1 mm udało się nam udokumentować już znalezione przedstawienia rytów naskalnych pochodzących z epoki brązu (1800-500 lat p.n.e.), zweryfikować domniemane oraz odkryć dotychczas nie znane – poinformował PAP Janusz Janowski, kierownik Pracowni Skanerów 3D w IA.

Ekspedycja polskich naukowców odbyła się w połowie czerwca. Osiągnięte przez Polaków rezultaty były prezentowane następnie przedstawicielom duńskiego rządu podczas uroczystego otwarcia ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Madsebbake.

– Zastosowanie skanera laserowego do dokumentowania rytów naskalnych jest pionierskim rozwiązaniem. Dotychczas nie stosowano go w tej roli na potrzeby archeologii – dodaje Janowski.

Bliska współpraca z partnerami duńskimi będzie kontynuowana w najbliższych latach. W październiku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się uroczyste podpisanie umowy między Uniwersytetem Warszawskim a Bornholms Museum dotyczące nie tylko trójwymiarowej dokumentacji zabytków, ale również innych prac badawczych.

Pracownia Skanerów 3D w Instytucie Archeologii UW jest największą i najbardziej wszechstronną polską jednostką akademicką, zajmującą się dokumentowaniem zabytków o najróżniejszych wielkościach, od artefaktów wielkości poniżej 1 cm, poprzez rzeźby, aż do zabytków architektury.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Oryginalny materiał ze zdjęciami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...