Kobieta pochowana z krową

Archeolodzy z dwóch brytyjskich uczelni natrafili w w Oakington (Cambridgeshire, środkowa Anglia) na jedyny w swoim rodzaju grób anglosaskiej niewiasty.

Archeolodzy odsłaniają grób kobiety pochowanej z krową. Fot. Uniwersytet Środkowego Lancashire

Kości kobiety leżały w grobie razem ze szczątkami dużego ssaka. Początkowo badacze myśleli, że mają do czynienia z koniem, co czyniło pochówek bardzo atrakcyjnym odkryciem. Wkrótce okazało się jednak, że mają do czynienia z krową, a to czyni znalezisko całkowicie unikalnym.

Kobieta pochowana z krową to dla brytyjskich archeologów coś całkowicie nowego. Pochówki ludzi z dużymi ssakami już w Wielkiej Brytanii co prawda odkrywano, ale były to groby wyposażonych we włócznię miecz i tarczę mężczyzn. Takich grobów znaleziono już 31. Tymczasem nigdy dotąd nie natrafiono na taki pochówek kobiety, ani na krowę. Badacze mówią więc o swoim znalezisku, że jest prawdziwie zadziwiające.

Nie ma wątpliwości, że krowa była bardzo cennym darem grobowym. Jej złożenie oznaczało, że darczyńcy zrezygnowali z wielkiej ilości jedzenia.

Współkierujący badaniami dr Duncan Sayer z Uniwersytetu Środkowego Lancashire podkreśla, że jest to jedyny taki pochówek kobiety w Wielkiej Brytanii, co oznacza, iż zmarła musiała odgrywać bardzo ważną rolę w lokalnej społeczności, a może nawet w całym regionie. – Wydaje się, że po okresie rzymskim, około 450 r. kobiety, przywódczynie lokalnych społeczności, mogły cieszyć się dużym respektem i ich pogrzeby wiązały się z rozbudowanym rytuałem – uważa badacz.

– Chcieli jej dać coś naprawdę ważnego, by ukazać swój szacunek. Czegoś takiego nie zrobiliby dla byle kogo. Dlatego właśnie nie znajdujemy pochówków z krowami – wtóruje mu współkierujący badaniami dr Faye Simpson z uniwersytetu w Manchesterze.

Jednak krowa nie jest jedynym darem. Kobiecie towarzyszyły również liczne brosze i setki paciorków z bursztynu oraz z dekorowanego szkła. W grobie była też kompletna ozdoba zwana chatelaine (zawieszka z łańcuszków).

– Pochówek z krową to unikalne znalezisko w Europie, co czyni nasze odkrycie wyjątkowo ekscytującym i ważnym. Nie sądzę, że jeszcze kiedyś w moim życiu znajdą coś równie ważnego – mówi Sayer.

Na podstawie komunikatu Uniwersytetu Środkowego Lancashire

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...