Wielki skarb z wyspy Jersey

To wspaniała nagroda za wielką wytrwałość. Przez 30 lat detektoryści Reg Mead i Richard Miles przeszukiwali pewne pole we wschodniej części wyspy Jersey, gdyż wedle miejscowej legendy rolnik natrafił tam kiedyś na srebrne monety.

Bogate skarby celtyckich monet to częste znalezisko na Wyspach Brytyjskich. Na zdjęciu odkryty w 2008 r. skarb z Wickham Market złożony z 840 złotych staterów. Fot. na licencji Creative Commons. Autor: Portable Antiquities Scheme

Pierwsza nagroda za wytrwałość pojawiła się na początku tego roku. Mead i Miles natrafili na 60 srebrnych i 1 złotą monetę z I wieku p.n.e. To tylko zaostrzyło apetyt poszukiwaczy. Zaczęli przeszukiwać pole za pomocą potężniejszego wykrywacza, niż dotąd używane, który pozwalał im wykrywać metale położonej na większej głębokości. W końcu natrafili na bardzo silny sygnał.

Wezwani archeolodzy odsłonili wielką bryłę posklejanych celtyckich monet z I w. p.n.e., mniej więcej z okresu gdy Juliusz Cezar łamał opór celtyckich plemion w pobliskiej Galii. Badacze wydobyli skarb w całości razem z otaczającą go ziemią. Ważąca 750 kg bryła trafiła do laboratorium, gdzie przez wiele miesięcy specjaliści będą rozdzielać monety, czyścić je i badać.

Wedle bardzo wstępnych szacunków skarb składa się z 50 tys. monet, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile ich może być. Nie można też wykluczyć, że wewnątrz bryły jest trochę biżuterii. Takie mieszane skarby już wcześniej znajdowano na Jersey.

Co ciekawe, zdaniem archeologów znalezione na początku roku monety nie pochodzą z tego ogromnego skarbu.

Specjaliści podejrzewają, że jest to największy skarb monet z epoki żelaza. Jednak wbrew temu, co podają niektóre media, nie jest to największy skarb monet, jaki kiedykolwiek odkryto. Nie jest on nawet największym skarbem w Wielkiej Brytanii. Chociażby w 2010 r. znaleziono niedaleko Somerset aż 52 tys. rzymskich monet. Na pewno jest to największy skarb w dziejach wyspy Jersey. Dotychczasowy rekordzista składał się z „zaledwie” 11 tys. monet. Znaleziono go w 1935 r.

Materiał filmowy o odkryciu w Jersey

Brytyjskie media chętnie piszą, że znalezisko jest warte nawet 10 mln funtów, ale trudno na razie o jakikolwiek sensowny szacunek jego rzeczywistej wartości. Nie wiadomo też za bardzo, komu skarb przysporzy bogactwa. Ze względu na skomplikowane przepisy prawne obowiązujące na Jersey (niektóre regulacje pochodzą jeszcze ze średniowiecza) nie jest na razie jasne, kogo można uznać za właściciela monet i czy znalazcy dostaną nagrodę.

Na podstawie The Guardian i BBC. Najlepsze zdjęcia, jak zwykle, w brukowym Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...