Na łamach Archeowieści prezentujemy wybrane książki o starożytności z oferty wydawniczej Wydawnictwa Iskry. Polecamy je Waszej uwadze!
Poczet faraonów
Poczet faraonów zawiera życiorysy wszystkich władców, zarówno panujących nad całością ziem egipskich, jak i tych uznawanych na części terytorium. Zgodnie z powszechnie przyjętą tradycją galerię faraonów otwiera portret Menesa, a zamyka sylwetka Kleopatry VII, uważanej za ostatnią władczynię egipską w pełnym tego słowa znaczeniu. Książka przygotowana w sposób naukowy, na podstawie źródeł starożytnych i najnowszych badań archeologicznych, jest jednocześnie lekturą dla każdego, kto interesuje się historią. Z prezentowanych biogramów, napisanych barwnie, tonem opowieści, wyłaniają się pasjonujące dzieje Egiptu, jego sztuki i kultury materialnej, a także obraz życia codziennego.
Mity Greków i Rzymian
Książka niezbędna, aby dobrze poznać kulturę starożytną. Czytelnik znajdzie w niej najpiękniejsze mity Greków i Rzymian. Wśród nich te najbardziej znane – o Prometeuszu, Syzyfie, Heraklesie, Ikarze, Tantalu, Romulusie i Romusie, ale też wiele innych, o których być może w ogóle nie słyszał. A wszystko napisane barwnym językiem, z ogromną swadą sprawiającą, że nawet te najpopularniejsze opowieści czyta się z dużym zainteresowaniem. Lektura szkolna.
Barbarzyńska Europa
Kiedy mówimy o korzeniach cywilizacji europejskiej, kojarzymy je przede wszystkim z kulturą klasyczną. Warto jednak pamiętać, że i ona nie była jednorodna. Składała się na nią kultura rzymska i grecka, a także hellenistyczna, która do źródeł naszej cywilizacji wniosła elementy despotycznych tradycji starożytnego Wschodu. Ale na oblicze Europy wpłynęło również dziedzictwo ludów spoza śródziemnomorskiego kręgu kulturowego, żyjących poza granicami starożytnej Grecji i Rzymu: na wschód od Renu, na północ od Alp i za Dunajem. Rzymianie określali te krainy wspólna nazwą barbaricum. Barbarzyńskie ludy: Celtowie, Germanie, Słowianie, ludy ugrofińskie wchodziły w orbitę śródziemnomorskiej cywilizacji stopniowo i w rozmaitych okolicznościach historycznych, co wpływało na rezultaty wzajemnego oddziaływania tradycyjnych kultur plemiennych i kultury klasycznej. Rozpatrując zatem rodowód dzisiejszej cywilizacji europejskiej, trzeba mieć na uwadze także owe barbarzyńskie korzenie – i o nich właśnie jest ta książka.
„Kiedy mówimy o korzeniach cywilizacji europejskiej, kojarzymy je przede wszystkim z kulturą klasyczną.” – potem jeszcze mnóstwo słów zajawki i NIC o chrześcijaństwie. Ponadto kultura i cywilizacja to pojęcia komplementarne ale nie zamienne – albo więc autor zajawki nie wiedział co pisze, albo liczył na to że nie będą wiedzieć czytelnicy – jak dla m,nie sygnał do podwyższonej nieufności.
Jesteś pewien, że dobrze przeczytałeś opis książki Modzelewskiego ? Bo autor jasno wskazuje o czym możesz przeczytać a nie jakie elementy miały wpływ na dzisiejszą cywilizację i kulturę europejską.
Maciej, to tylko zajawka, nie wyciągałbym specjalnych wniosków o treści książki na podstawie czegoś takiego.
Roli chrześcijaństwa nijak nie umniejsza, po prostu zajmuje się tym, co było wcześniej – daje kapitalny wgląd w sposób myślenia „barbarzyńców”, czyli północnych Europejczyków przed przyjęciem chrześcijaństwa i dziedzictwa cywilizacji klasycznej. Uważam, że zdecydowanie warto przeczytać.
Zdecydowanie warto przeczytać to wręcz za mało powiedziane. To jedna z najlepszych książek na temat wczesnego średniowiecza jaką czytałem. Nie tylko ze względu na treść, ale również na formę – prof Modzelewski ma bardzo fajne żywe pióro, szkoda ze tak rzadko pisze cokolwiek dla szerszego odbiorcy. W każdym razie jeśli tylko ktoś się interesuje epoką to pozycja obowiązkowa. Rozumiem że to nowe wydanie? Bo ja swoją mam co najmniej z 5 lat.