Ponad 21 tysięcy kilometrów Wielkiego Muru

Chińczycy zakończyli trwające pięć lat poszukiwania nieznanych dotąd odcinków Wielkiego Muru. Wyniki badań przerosły najśmielsze wyobrażenia. Okazuje się, że chińska megafortyfikacja ma 21 196,18 km.

Jeden z najlepiej zachowanych odcinków Wielkiego Muru. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jakub Hałun

Fragmenty muru znajdują się na obszarze aż 15 prowincji i innych regionów. Łącznie chińscy badacze zlokalizowali aż 43 721 jego fragmentów i związanych z nim konstrukcji.

Wcześniejsze, wstępne wyniki opublikowane w 2008 r., wskazywały, że fortyfikacje zbudowane (bądź odnowione) w czasach dynastii Ming (1368-1644) miały ponad 8850 km.

Jednak umocnienia chroniące północną granicę Chin zaczęto budować wiele stuleci wcześniej. Pierwsze – dość prymitywne – fortyfikacje powstały już w Okresie Walczących Królestw (475-221 p.n.e.). Późniejsze dynastie budowały kolejne odcinki oraz rozbudowywały i naprawiały istniejące. Czasami zmieniano też ich bieg, albo dodawano drugą linię i właśnie dlatego łączna długość umocnień to aż 21 tys. km.

W stanie mniej więcej nietkniętym jest obecnie 8,2 proc. muru z czasów dynastii Ming, 74,1 proc. jest w złej kondycji, a z reszty pozostały w najlepszym razie fundamenty. Teraz murowi zagrażają siły przyrody i ludzie. Górnictwo, rozbudowa infrasturktury, a także wybieranie ziemi i cegieł z murów zniszczyły już wiele fragmentów tej wyjątkowej fortyfikacji. Chińscy badacze natrafili nawet na przypadki sadzenia przez rolników roślin na pozostałościach fortyfikacji.

Władze wprowadzają przepisy mające zapewnić zabytkowi ochronę, a także zwiększają fundusze na ten cel. Mur jest bowiem największą dumą Chin. Jednak w niektórych regionach przepisy bardzo trudno wprowadzić w życie.

Na podstawie depeszy chińskiej agencji Xinhua.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 4,83 na 6)
Loading...