Polski biolog odkrywa w Mezopotamii epoki brązu ślady przybyszów ze wschodu

Badania prof. Henryka Witasa z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykazały, że wśród ludności zamieszkującej obszar Mezopotamii żyli ludzie pochodzący z subkontynentu indyjskiego.

Naukowiec izolował mitochondrialny DNA ze szczątków ludzi znalezionych przez dr. Jacka Tomczyka, antropologa z UKSW w Warszawie, na syryjskich stanowiskach archeologicznych Tell Mesaikh i Terqa w dolinie środkowego Eufratu. Ludzie ci żyli w różnych okresach pomiędzy 2500 lat p.n.e. a 500 rokiem n.e.

– Okazało się, że wśród analizowanych osobników niektórzy reprezentowali klady (klad to grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne – przyp. PAP) makrohaplogrupy M, niewystępującej współcześnie w Syrii. Jednocześnie wiadomo, że powstały one na obszarze subkontynentu indyjskiego (Tybet, Pakistan, Indie) przynajmniej 30 tys. lat temu – wyjaśnia prof. Witas.

Badacz zasugerował, że o ile jeden z badanych osobników żyjący na początku naszej ery mógł przywędrować do Mezopotamii Szlakiem Jedwabnym, o tyle obecność ludzi pochodzących ze wschodu w III tysiącleciu p.n.e. może świadczyć o istnieniu szlaków handlowych już w epoce brązu.

– Możliwe jest także, że badane szczątki należały do potomków założycieli pierwszych cywilizacji w tym rejonie. Trzeba jednak podkreślić, że jak dotąd brak jest innych przesłanek wspierających tę koncepcję – dodaje prof. Witas.

Polscy naukowcy planują zgromadzić znacznie większą liczbę osobników rozszerzając badania na inne okresy i regiony Mezopotamii, co może przyczynić się do wyjaśnienia zagadkowego znaleziska.

– Analiza materiału kopalnego już niejednokrotnie zweryfikowała dotychczasowe hipotezy – zauważa biolog.

Badania zostały wykonane dzięki grantom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

O badaniach w Terce Archeowieści informowały szerzej latem ubiegłego roku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 3,41 na 6)
Loading...