Bez przełomu w kwestii imienia Mieszka

Ośmioro mediewistów, archeologów, historyków i filologów wzięło udział 25 maja w debacie na temat pochodzenia imienia pierwszego władcy Polski – Mieszka I. Spotkanie zorganizowały wspólnie Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pomysłodawcą debaty był prof. Przemysław Urbańczyk. Aż do rozpoczęcia obrad żaden z przybyłych naukowców nie był świadom nazwisk pozostałych prelegentów.

– Taki eksperyment był celowym zabiegiem, aby żaden z badaczy nie sugerował się, tym, co robi inny. Chodziło o to, żeby nie pisać automatycznie lub pod przewidywalne interpretacje. Każdy, jak ten mnich benedyktyński, miał siedzieć w swojej celi, pomyśleć i tu przedstawić swoje poglądy – wyjaśnił prof. Urbańczyk.

Celem spotkania była ocena dotychczasowego stanu badań nad problemem pochodzenia i znaczenia imienia Mieszka I i ujawnienie nowych hipotez.

Dr Michał Brzostowicz, wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu witając przybyłych podkreślił, że debata odbywa się nieprzypadkowo tego dnia – Mieszko I zmarł dokładnie 1020 lat temu, 25 maja 992 roku. Równo 20 lat wcześniej również w Poznaniu odbyła się konferencja zwołana w tysięczną rocznicę śmierci Mieszka I.

– Zaproponowano liczne interpretacje i, zgodnie z moimi podejrzeniami, nie udało się ustalić jednej wersji odpowiedzi. Niemniej, niemal powszechną akceptację wzbudziła dawna już propozycja językoznawców, aby wywieść imię Mieszka od starosłowiańskiego „ślepnąc”, „niedowidzieć”” – relacjonuje prof. Urbańczyk.

Poza tym naukowcy analizowali okoliczności zapisania imienia pierwszego władcy Polski w wersji arabskiej/hebrajskiej i łacińskiej/saskiej, na które miały wpływ starotestamentowe wyobrażenia o barbarzyńskiej północy.

Moderatorem konferencji, w której swoje głosy przedstawili prof. Andrzej Pleszczyński (UMCS), prof. Tomasz Jasiński (UAM), prof. Robert Sucharski (UW), dr Michał Pranke (UMK), prof. Idzi Panic (UŚ), dr Stanisław Rosik (UWr), prof. Jerzy Strzelczyk (UAM) i prof. Przemysław Urbańczyk (UKSW), był prof. dr hab. Roman Michałowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Planowane jest wydanie książki, w której zebrane zostaną przedstawione referaty i głosy z dyskusji w poznańskim muzeum.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 4,20 na 6)
Loading...