Brąz i muszle, czyli skarb z Podbiela

Wyruszając do lasu w lutym 2009 r. pan Mirosław Piętka z pewnością nie przypuszczał, że natrafi na bogaty skarb sprzed ponad 2500 lat.

W niewielkim piaszczystym dołku pod jednym z drzew niedaleko miejscowości Podbiel (gm. Celestynów w woj. mazowieckim) zauważył prehistoryczne kosztowności.

Pochodzący mniej więcej z lat 1000–550 p.n.e. skarb składa się głównie z zabytków wykonanych z brązu. Są to m.in.: naszyjnik tordowany (skręcony), bransoleta spiralna wielozwojowa, szpila z czterema spiralnymi tarczkami typu stanomińskiego, sześć tarczek guzikowatych oraz zawieszki spiralne.

Niezwykle ciekawym elementem skarbu jest duży zbiór muszli kauri oraz kolia z małych paciorków wykonanych z muszli. Muszle kauri odgrywały znaczącą rolę u dawnych ludów. Oprócz funkcji magicznej mogły pełnić rolę środka płatniczego w wymianie z odległym obszarem śródziemnomorskim. Co istotne muszle te pochodzą z mórz ciepłych, więc trafiły na ziemie polskie z dalekiego południa, być może Bliskiego Wschodu.

Specjaliści przypuszczają, że kosztowności pierwotnie złożono w organicznym pojemniku, który nie zachował się do naszych czasów.

Skarb znajduje się obecnie w depozycie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Od czwartku 10 maja do końca czerwca tego roku będzie można go oglądać na zorganizowanej przez muzeum wystawie czasowej.

Autorem zdjęć jest Piotr Krakowski.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,