XIX-wieczny drogowskaz wrócił na swoje miejsce

Osobliwy sposób na spędzenie tegorocznej majówki wybrali działacze Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy – informuje Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Wspólnie z pracownikami muzeum dokonali rewitalizacji zabytkowego XIX-wiecznego drogowskazu we wsi Henryków .

Leżący w przydrożnym rowie spory głaz odkryła mieszkanka wsi Aniela Cichalewska. Po wstępnych oględzinach okazał się on być kamiennym drogowskazem wykonanym w 1889 roku. Wyryta w nim inskrypcja „Privat Weg” oznacza w dosłownym tłumaczeniu „prywatną drogę”. Ta zaś wiodła z Henrykowa w kierunku wiejskiego młyna zbudowanego nad rzeką Szprotawą. Prawdopodobnie należała do hrabiego Neumanna na Wiechlicach.

Uczestnicy akcji wydobyli kamień z rowu, ostrożnie przetransportowali przez szosę, a następnie zamocowali na starym oryginalnym cokole. Oczyścili również inskrypcje na drogowskazie oraz wykonali ścieżkę do zabytku. Tak oto wieś i gmina wzbogaciły się o kolejną ciekawostkę regionalistyczną, przy której warto się na krótko zatrzymać. Regionaliści wykonali też dokumentację fotograficzną zabytku oraz specjalnie oznakowali go przed kradzieżą.

– W okolicy Henrykowa i sąsiednich Wiechlic znajduje się kilkanaście podobnych zabytków, to jedyne takie „zgrupowanie” na terenie gminy Szprotawa – podkreśla Maciej Boryna.

Społeczną akcję przeprowadzono za przyzwoleniem wydziału dróg powiatowych. Udział w niej wzięli: Dorota i Jerzy Danielkowscy, Aniela Cichalewska, Krzysztof Wachowiak, Wojciech Korniak, Krzysztofa Danielkowska, Józef Cichalewski, Janusz Flis i Maciej Boryna.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...