Prehistoryczne kopce-zwierzęta odkryto w Peru

4000 lat temu mieszkańcy dolin u wybrzeży Peru sypali kopce w kształcie zwierząt. Swoim dziełom nadawali orientację astronomiczną.

Wzgórze o kształcie potwora pumy-kajmana. By rozpoznać przedstawioną istotę, trzeba jednak znać dobrze sztukę prehistorycznych mieszkańców Peru. Fot Google Earth Pro

Prof. Robert Benfer z Uniwersytetu Missouri natrafił na pierwszy kopiec dwa lata temu analizując zdjęcia satelitarne stanowisk archeologicznych. W dolinie Chillón dojrzał coś, co wyglądało jak wielki ząb. Udał się na miejsce i tam zorientował się, że ma do czynienia z wielkim kopcem przedstawiającym potwora o kształcie pumy i kajmana, którego wizerunki znamy też z rytów na kościach sprzed około 4 tys. lat.

Wkrótce potem Benfer odkrył położony w pobliżu kopiec przedstawiający kondora. W następnych miesiącach zidentyfikował kolejne kopce. Natrafił na nie we wszystkich sześciu przebadanych dotąd pod tym kątem dolinach.

Kondor widziany z powierzchni ziemi. Trudno dostrzec w tym wzgórzu kształt ptaka. Wszystko zmienia się, gdy użyjemy obrazowania trójwymiarowego (poniżej). Fot. Robert Benfer, mod. Nathan Craig, Pennsylvania State University

Kopce mają od 5 do 400 m długości. Niektóre powstały ponad 4000 lat temu, a więc w tym samym czasie co egipskie piramidy.

Amerykańscy badacze takie kopce w kształcie zwierząt, ludzi bądź symboli zwą effigy mounds – dosł. kopce podobizny. Są one dobrze znane z Ameryki Północnej (np. Serpent Mound w Ohio), ale są dość młode, gdyż pochodzą z lat 400-1200 n.e. W Ameryce Południowej takie kopce są wielką rzadkością. Jedynie parę znaleziono w Andach.

Głowa kondora wykuta w tym samym regionie, w którym znajduje się kopiec o kształcie kondora. Takie głowy można spotkać w Andach, ale ta jest pierwszą znalezioną na wybrzeżu Peru. Fot. Google Earth Pro

Zidentyfikowane przez Benfera kopce mają kształty różnych zwierząt. W jego ocenie zabytki mogą przedstawiać andyjski zodiak. Takiej kontrowersyjnej interpretacji wcześniej doczekały się sylwetki zwierząt spotykane wśród słynnych petroglifów w Nazca. W ocenie prof. Benfera kopce wspierają tę interpretację.

Zdaniem uczonego kopce mogły powstać jako ziemska manifestacja konstelacji, które prehistoryczni Peruwiańczycy widzieli na niebie. Kopce nie tylko reprezentują gwiazdy, ale są też z nimi powiązane. Jak na razie w każdym z gigantycznych kopców Benfer doszukał się śladów astronomicznego zorientowania konstrukcji.

Kopiec przedstawiający orkę. Zdaniem prof. Benfera może mieć nawet 5000 lat. Fot. Google Earth Pro

Na przykład w dolinie Chillón oko kondora wykonane z węgla drzewnego wskazuje Drogę Mleczną, gdy patrzy się na nie z pobliskich ruin świątyni. Natomiast jeśli z tej samej świątyni narysujemy linię w kierunku kopca wielkiego kajmana/pumy to wskaże ona miejsce letniego przesilenia.

Za konstrukcjami prawdopodobnie stali więc kapłani dobrze znający się na astronomii. Byli oni bardzo ważni dla wczesnych społeczności rolniczych. – Niezwykle cenna była na przykład umiejętność określenia, że minął już 21 grudnia [przesilenie zimowe – WP]. Jeśli do tego momentu nie było żadnych oznak El Niño, to rybacy wiedzieli, że czeka ich kolejny dobry rok, a rolnicy wiedzieli, że nie grożą im ani susze, ani powodzie – mówi Benfer. El Niño to występująca na Pacyfiku anomalia pogodowa, która przynosi zachodnim wybrzeżom Ameryki Południowej katastrofalne ulewy.

Kaczka sprzed około 3500 lat. Powstała, gdy prehistoryczny Peruwiańczycy dodali do naturalnego wzgórza kaczą głowę. Okrągły pagórek na prawo od głowy może być jajkiem. Fot. Google Earth Pro

Zdaniem prof. Benfera odkrycie zmienia nasze wyobrażenie o wczesnej prehistorii wybrzeży Peru, gdyż dotąd praktycznie nie znano takich zabytków z tego obszaru. – Kopce pewnego dnia przyciągną turystów – przepowiada Benfer. Na razie jednak są one słabo widoczne i trudne do rozpoznania. To właśnie dlatego dopiero teraz zostały odkryte.

Komunikat prasowy Uniwersytetu Missouri. O odkryciach prof. Benfer napisał również w magazynie Antiquity. Znajdziecie tam np. ilustrację porównującą kopiec na pierwszym zdjęciu z innymi przedstawieniami pumy-kajmana.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,29 na 6)
Loading...
Tags: