30 000 monet ze słynnych rzymskich łaźni

Wielki skarb monet z III w. n.e. znaleźli brytyjscy badacze z Cotswold Archaeology podczas wykopalisk w pobliżu rzymskich łaźni w angielskim Bath.

Rzymskie łaźnie w Bath. Tylko dolna część kolumnady pochodzi z czasów cesarstwa. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Iliff

Na monety natrafiono w 2008 r. podczas prac związanych z budową nowego hotelu przy ulicy Beau niecałe 150 m od historycznych rzymskich łaźni, które są wizytówką Bath. To angielskie miasto założyli Rzymianie jako uzdrowisko. Nosiło wówczas nazwę Aquae Sulis, a jego największym skarbem były gorące źródła. Resztki tych rzymskich łaźni dotrwały do czasów współczesnych i były wykorzystywane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem jeszcze w drugiej połowie XX w. Obecnie jako spa służą nowoczesne obiekty wybudowane w pobliżu, a rzymskie łaźnie są turystyczną atrakcją.

Według doniesień medialnych skarb tworzy około 30 000 srebrnych monet. Wydobyto go jednak jako blok sklejonych ze sobą numizmatów, więc na razie specjaliści nie mieli okazji widzieć wszystkich monet. Ich liczba jest więc tylko szacunkiem i nie jest pewne, czy wszystkie są srebrne. Jeśli rzeczywiście cały skarb składa się ze srebrnych numizmatów, to jest to jeden z najcenniejszych rzymskich skarbów, jakie kiedykolwiek odkryto. Jednak zazwyczaj tak ogromne skarby składają się głównie z dużo mniej wartościowych monet z brązu.

Daty na widocznych monetach sugerują, że skarb pochodzi z około 270 r. n.e. W tym czasie cesarstwo przeżywało gigantyczny kryzys trwający kilka dziesięcioleci. To właśnie z tego okresu pochodzi ogromna część rzymskich skarbów.

Specjaliści z British Museum zajmują się właśnie konserwacją skarbu. Zajmie im to około 12 miesięcy i dopiero po zakończeniu konserwacji będzie wiadomo jaki jest rzeczywisty skład skarbu.

Znalezisko z Bath jest największym takim skarbem odkrytym przez zawodowych archeologów podczas wykopalisk. Na skarby złożone z większej liczby monet trafili poszukiwacze używający wykrywaczy metalu. Największe znalezisko to skarb z Frome złożony z 52 503 monet w większości wybitych w drugiej połowie III w. Są to jednak prawie wyłącznie numizmaty z brązu. Odkrył go w 2010 r. Dave Crisp.

Drobny fragment gigantycznego skarbu z Frome. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Portable Antiquities Scheme

O odkryciu napisały m.in. BBC, The Telegraph i Discovery News. Wszędzie są zdjęcia, ale niezbyt imponujące

Polecam też mój tekst Brytyjczycy odkrywają rzymskie skarby (dostępny tylko dla subskrybentów).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...