Starożytny papirus wzbogacił wystawę poznańskiego muzeum

Papirus z grobu żyjącej 2300 lat temu kobiety o imieniu Taatum wzbogacił stałą ekspozycję Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dwumetrowej długości papirus zawiera fragmenty Księgi Umarłych, gdzie mieszczą się magiczne formuły mające ułatwić zmarłemu poruszanie się po zaświatach.

Papirus jest częścią wystawy „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, która jest wieloletnim depozytem Muzeum Egipskiego w Berlinie. W ostatnich czasach ekspozycja ta przechodzi szereg zmian – w miejsce dotąd prezentowanych zabytków, pojawiają się nowe, niemniej ciekawe.

– Papirus należy do zespołu trzech papirusów należących do członków jednej rodziny, żyjących na początku Okresu Ptolemejskiego (ok. 300 p.n.e.). Pozostałe znajdują się w Berlinie. Pochodzą one ze wspólnego grobu, odkrytego w 1820 r. w Tebach Zachodnich. Oprócz pani Taatum byli tam pochowani m.in. jej babcia Reret i ojciec Padihorpachered. Rodzina należała do ówczesnej klasy średniej społeczeństwa egipskiego – wyjaśnia dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Udostępniony papirus jest szczególny, gdyż posiada wyjątkowe formy zapisu, wynikające z wprowadzania elementów języka potocznego do typowych tekstów religijnych.

Najważniejszą częścią papirusu jest przedstawienie sceny psychostasis, czyli ważenia duszy, będącej egipskim odpowiednikiem Sądu Ostatecznego. Ukazuje ona Ozyrysa, władcę zaświatów i sędziego umarłych, ku któremu zmierza zmarła Taatum (w białej szacie, z podniesionymi rękami), prowadzona przez boginię Maat, personifikującą ład, prawdę i sprawiedliwość (zarówno w wymiarze kosmicznym, jak i społecznym i moralnym).

Przed nimi trwa scena ważenia serca zmarłej, w celu stwierdzenia, czy nie jest ciężkie od grzechów. Na drugiej szali wagi umieszczone jest strusie pióro (symbol Maat – porządku). Ważenia dokonuje szakalogłowy Anubis (bóg mumifikacji, przewodnik zmarłych i opiekun cmentarzy), a Thot (bóg mądrości, przedstawiony jako człowiek z głową ibisa) zapisuje wynik. Jeżeli będzie on pozytywny (szale pozostaną w równowadze), zmarła zostanie uznana za godną życia wiecznego. Na zmarłych, którzy popełnili zbyt wiele zła w życiu doczesnym czycha Ammit, zwana przez egiptologów „Pożeraczką”. Potwór ten, będący hybrydą krokodyla, lwa i hipopotama, znajduje się przed Ozyrysem.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...