Niemieccy badacze udostępnili zsekwencjonowane DNA denisowczyków

Zespół genetyka Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka umieścili dzisiaj w internecie całe zsekwencjonowane DNA denisowczyka.

Denisowczycy to do niedawna całkiem nieznana grupa ludzi, która kilkadziesiąt tysięcy lat temu żyła na terenach od Syberii do Indochin (taki zasięg sugerują dotychczasowe ustalenia). O istnieniu tej populacji dowiedzieliśmy się dzięki analizom materiału genetycznego pobranego z niewielkiej kości palca odkrytej przez rosyjskich badaczy w jaskini Denisowa w Górach Ałtaj.

Wstępną wersję genomu badacze zaprezentowali już w 2010 r., ale od tego czasu znacznie podnieśli jakość i wiarygodność danych uzyskanych z ważącego zaledwie 10 mg fragmentu kości.

W zaprezentowanej w 2010 r. wersji każda pozycja była odczytana średnio dwa razy. To wystarczało dla wstępnych analiz. W przypadku dzisiaj udostępnionych danych każda pozycja została odczytana średnio 30 razy, co radykalnie zmniejsza ryzyko wystąpienia pomyłek i zanieczyszczeń. Te dane pozwolą naukowcom z całego świata dokładnie analizować DNA denisowczyków w poszukiwaniu różnych interesujących mutacji, które powiedzą nam więcej o ewolucji człowieka i naszych powiązaniach z denisowczykami i neandertalczykami.

Jak podkreślają badacze opracowany przez ich materiał zawiera zdecydowanie mniej błędów, niż większość zsekwencjonowanych genomów współczesnych ludzi. To wielkie osiągnięcie genetyków, gdyż kostka z jaskini Denisowa ma około 50-30 tys. lat.

Na podstawie komunikatu Instytutu Maksa Plancka. Genom jest dostępny na tej stronie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...