Na Grenlandii jednak uprawiano zboże?

Latem 986 r. 14 łodzi ze skandynawskimi osadnikami z Islandii wylądowało u wybrzeży Grenlandii. Na ich czele stał Eryk Rudy, który cztery lata wcześniej odkrył ten ląd, gdy musiał opuścić Islandię wypędzony za zabójstwo.

Zbudowana kilka lat temu replika pierwszego kościoła na Grenlandii w Brattahlíð, jednej z najważniejszych osad średniowiecnzych kolonistów.

Skandynawska kolonia na Grenlandii kwitła przez kilka stuleci osiągając w swoim najlepszym okresie około 5 tys. mieszkańców. Jednak w połowie XIV w. klimat znacząco się ochłodził i kolonia wymarła.

O dziejach grenlandzkiej kolonii słyszymy najczęściej w związku z dyskusjami o ociepleniu klimatu. Często można spotkać argument, że zmianami klimatu nie ma się co przejmować, gdyż kiedyś było ciepło i Skandynawowie uprawiali zboże na Grenlandii.

Problem w tym, że nigdy nie znaleziono żadnych śladów tych upraw, więc mieliśmy tutaj bardziej do czynienia z mitem, niż potwierdzonym faktem.

Jak donoszą islandzkie media, możliwe, że mamy właśnie do czynienia z przełomem w kwestii uprawy zbóż na Grenlandii. Archeolodzy z duńskiego Muzeum Narodowego znaleźli pozostałości spalonego jęczmienia w średniowiecznym gnojowisku.

Odkrycie tak zafascynowało duńskich badaczy, że postanowili przewieźć aż 300 kg kilogramów zabytkowego gnoju do laboratorium w Danii, aby go dokładnie przebadać.

Możliwe więc, że wkrótce naukowcy będą w stanie rozstrzygnąć kwestię uprawiania zboża na Grenlandii.

O odkryciu doniósł serwis IceNews.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,82 na 6)
Loading...