Nowe zabytki w poznańskim Muzeum Archeologicznym

Stałej ekspozycji prezentującej pradzieje Sudanu w poznańskim Muzeum Archeologicznym przybyło prawie 100 nowych zabytków. Jest wśród nich jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych, a także unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e.

Tarło (na drugim planie) – jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych. Z przodu widoczne kościane naramienniki. Fot. K. Kucharska, MAP

Ekspozycja wzbogaciła się o zabytki odkryte przez pracowników muzeum w czasie licznych wykopalisk w Sudanie, głównie z obszaru IV katarakty nilowej. Kilka lat temu poznaniacy wzięli udział w akcji ratowniczych badań archeologicznych, które poprzedzały zalanie wielkich połaci terenu przez wody spiętrzone na skutek budowy kolejnej, gigantycznej zapory wodnej.

Pozyskane w czasie wykopalisk zabytki trafiły w części do Polski na mocy porozumienia z rządem Sudanu. Są wśród nich niezwykłe i unikatowe przedmioty. Teraz, po żmudnej pracy muzealnych konserwatorów (przykładowo – sklejeniu olbrzymich naczyń ceramicznych z setek kawałków) są dostępne dla wszystkich zwiedzających.

Ekspozycji przybyły również zabytki z najwcześniejszych okresów – są to paleolityczne pięściaki, czyli pierwsze znane narzędzia kamienne używane przez człowieka. Na wystawie znalazły się te odkryte przez polską misją wykopaliskową w Kadero.

Gigantyczne naczynie zasobowe. Fot. K. Kucharska, MAP

Do najbardziej niezwykłych eksponatów należy z pewnością tarło – jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra zwierzęcego. Poznańskie muzeum wystawiło również najstarsze znane naczynia ceramiczne, które pochodzą z VIII tysiąclecia p.n.e.

Spragnionym pięknych przedmiotów z pewnością spodoba się biżuteria wykonana ze szkła, kamieni szlachetnych, a nawet strusich jaj, którą archeolodzy znaleźli w kurhanach z okresu meroickiego (IV w. n.e.).

Z pomocą interaktywnego panelu dotykowego, zwiedzający dowie się, gdzie Polacy prowadzą i prowadzili wykopaliska, a także zaznajomi się z pradziejami tego rejonu. Na koniec ambitni mogą spróbować swych sił w quizie.

Kuratorami wystawy są dr Marek Chłodnicki i dr Dobiesława Bagińska.

Ogólny widok na nową aranżację wystawy. Fot. K. Kucharska, MAP

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Cena biletu obejmującego wszystkie wystawy stałe wynosi 8 PLN, ulgowego – 4 PLN. W soboty – wstęp wolny. Szczegółowe informacje na stronie internetowej muzeum.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...