Nowy grobowiec w Dolinie Królów

W Dolinie Królów, gdzie pochowano wielu egipskich faraonów, archeolodzy odkryli kolejny starożytny grobowiec. W dodatku całkowicie przypadkowo.

Dolina Królów w Luksorze. Miejsce spoczynku wielu władców Egiptu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Nikola Smolenski

Na początku XXI w. wydawało się, że w Dolinie Królów znaleziono wszystko. Ostatni grobowiec – słynny pochówek Tutanchamona oznaczony przez badaczy symbolem KV62 – odkryto w 1922 r.

Nagle w 2005 r. gruchnęła wieść, że badacze znaleźli kolejny pochówek. Niestety, w niewielkiej podziemnej komorze nazwanej KV63 nie było żadnej mumii. Walające się tam trumny, bandaże, garnki i inne zabytki sugerują, że był to jakiś skład przedmiotów używanych podczas chowania zmarłych.

Odkrycie to spowodowało jednak ożywienie spekulacji, że Dolina Królów może wciąż kryć nieznane nam pochówki. Spekulacje te właśnie znalazły potwierdzenie.

Podczas rutynowych prac konserwatorskich, badacze z uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) zupełnie przypadkiem natrafili na głęboki szyb. Za jego pomocą dostali się do podziemnej komory grobowej. W jej wnętrzu znaleźli czarny, drewniany i co najważniejsze nietknięty sarkofag pokryty hieroglifami, a także drewnianą stelę z informacjami o pochowanej osobie.

Droga prowadząca do grobowca Totmesa III. To gdzieś w tym rejonie znaleziono nieznany dotąd grobowiec. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Olaf Tausch

Grobowiec – nazwany KV64 – znajduje się na ścieżce prowadzącej do dość dużego grobowca Totmesa III (KV34). Ścieżką tą przechodzą dziennie setki, jeśli nie tysiące turystów.

Ze wstępnych badań wynika, że w trumnie powinna być mumia Nehmes Bastet śpiewaczki ze świątyni Amona, córki kapłana. Jednak z pewnością grobowiec nie powstał dla niej. Kobieta żyła w czasach XXII dynastii (945-712 p.n.e.), a tymczasem – jak poinformowała kierująca pracami Elena Pauline-Grothe z uniwersytetu w Bazylei – KV64 wykuto 400 lat wcześniej. Na razie jednak nie wiadomo dla kogo.

Podczas oficjalnej prezentacji znaleziska, która miała miejsce w niedzielę Mansour Boraiq z Najwyższej Rady Starożytności poinformował, że jest to jedyny w Dolinie Królów grób kobiety, która nie była związana z rodziną królewską. Jednak w czasach 22 dynastii Tebami rządzili kapłani i jak widać czuli się na tyle pewnie, że mogli sobie pozwolić na chowanie bliskich na cmentarzysku dawnych faraonów.

W tym tygodniu badacze zamierzają otworzyć sarkofag. W grobowcu znaleziono również inne zabytki, ale na razie nie podano szczegółów na ich temat.

Szwajcarzy podali również, że natrafili podczas swoich prac na jeszcze jeden najpewniej niedokończony albo próbny szyb. Znajduje się on niedaleko grobowca KV40. Na razie konstrukcja dostała nazwę KV40b. Będzie ona dokładniej badana w przyszłości.

Na podstawie Ahram Online (dali zdjęcie sarkofagu) i AP (błędnie podali wiek grobowca).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...