Paradny hełm złożony z setek kawałków

Gdy w 2010 r. poszukiwacze i archeolodzy natrafili w angielskiej miejscowości Hallaton na zmiażdżone kawałki metalu, początkowo myśleli, że to zardzewiałe wiadro. W rzeczywistości był to potwornie zniszczony rzymski hełm paradny. British Museum zaprezentowało właśnie zrekonstruowany zabytek.

Rzymski hełm kawaleryjski z I w. n.e. znaleziony w Anglii. Jest to egzemplarz standardowy, który znacznie ustępuje znalezisku z Hallaton pod względem ozdób. Ma jednak prawie taki sam kształt. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Claire H.

Szczątki hełmu odkryto wraz z całym skarbem w miejscu dawnej celtyckiej świątyni. W ocenie specjalistów zabytek pochodzi z lat 25-50 n.e., czyli z okresu podboju Brytanii przez Rzymian.

Jego rekonstrukcja była niezwykle żmudna i pracochłonna. To było jak składanie trójwymiarowych puzzli, ale bez rysunku całości. W dodatku specjaliści musieli dbać o to, by nie zniszczyć ocalałych fragmentów.

10 lat ich żmudnej pracy nie wystarczyło, by zabytek odzyskał swój pierwotny wygląd. Jest bowiem zbyt zniszczony i znaczna jego część po prostu nie dotrwała do naszych czasów. Konserwatorom udało się jednak ustalić, jak mniej więcej wyglądał oryginał.

Było to niezwykle bogato zdobione nakrycie głowy wykonane z żelaza, srebra i złota. Z pewnością najbardziej rzucało się w oczy popiersie kobiety przytwierdzone do czołowej części hełmu. Oprócz tego był na nim ukazany wieniec (symbol zwycięstwa), a osłony policzków były zdobione różnymi postaciami. Wśród nich był cesarz na koniu za którym leciała bogini zwycięstwa, a także kobieta, prawdopodobnie przedstawicielka miejscowej celtyckiej ludności.

Hełm był z pewnością bardzo drogim przedmiotem. Zdaniem badaczy prawdopodobnie należał do ważnego oficera rzymskiej armii. Skąd w takim razie znalazł się w celtyckiej świątyni? Badacze podejrzewają, że mógł być własnością miejscowego arystokraty służącego w rzymskiej kawalerii (barbarzyńcy stanowili zazwyczaj znaczną część tej formacji), albo był darem dyplomatycznym bądź łupem wojennym.

Główną część skarbu z Hallaton stanowi 5296 celtyckich i rzymskich monet z lat 20-50 n.e. Większość numizmatów stanowiły srebrne monety miejscowe. Mniej liczne monety rzymskie były wybite ze złota bądź srebra.

Zabytek będzie wystawiony w muzeum w Harborough.

Na podstawie informacji British Museum. Możecie tam zobaczyć zdjęcia hełmu oraz rysunkową rekonstrukcję jego oryginalnego wyglądu. Wiele zdjęć skarbu z Hallaton znajdziecie na poświęconej mu stronie muzeum w Harborough.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...