Drobny ślad praktyk w Świątyni Jerozolimskiej

Malutki starożytny żeton znaleziony niedaleko Ściany Płaczu w Jerozolimie stał się dla badaczy cennym świadkiem codziennych praktyk w Świątyni Jerozolimskiej – najświętszym miejscu judaizmu.

Fot. Vladimir Naykhin

Na gliniany zabytek o średnicy 2 cm badacze natrafili dopiero podczas skrupulatnego przesiewania ziemi wydobytej podczas wykopalisk.

Na żetonie jest aramejski napis, który można przetłumaczyć jako „Czyste dla Boga”. Zdaniem izraelskich badaczy znaleziony przedmiot pełnił rolę potwierdzenia zapłaty.

Fot. Vladimir Naykhin

O takich żetonach wspominają izraelskie teksty. Wiemy na przykład, że osoba chcąca dokonać libacji (ofiary z płynów) wpłacała pieniądze jednemu urzędnikowi, dostawała od niego żeton i szła z nim do osoby odpowiedzialnej za libacje.

Jak podkreślają badacze to pierwsze znalezisko tego typu. Ziemia, w której krył się żeton, pochodziła z wykopalisk pod tzw. Łukiem Robinsona, czyli pozostałościami schodów, które prowadziły 2000 lat temu z najważniejszej ulicy Jerozolimy do Świątyni. Wykopaliska te wykazały m.in., że Herod nie zdołał dokończyć budowy Świątyni za swego życia i trwała ona jeszcze wiele lat po śmierci władcy (czytaj: Herod nie dokończył Świątyni Jerozolimskiej (subskrypcja).

Pozostałości Łuku Robinsona. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Brian Jeffery Beggerly

Na podstawie komunikatu Israel Antiquities Authority.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 4,60 na 6)
Loading...