Narodowy Instytut Dziedzictwa skanuje warszawski kościół Św. Anny

Trójwymiarowe skany warszawskiego kościoła Św. Anny, przygotowuje w grudniu Narodowy Instytut Dziedzictwa. Umożliwią zidentyfikowanie wszystkich pęknięć murów budowli i pomogą w zaplanowaniu koniecznych prac konserwatorskich.

Kościół św. Anny w Warszawie. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Alina Zienowicz

Działania prowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) są związane z pogarszającym się stanem zabytku. Stabilność świątyni jest zagrożona z powodu osuwającej się skarpy, która przyczyniła się do powstania pęknięć w ścianach.

– Obraz 3D wraz z precyzyjną geolokalizacją umożliwi identyfikację wszystkich pęknięć murów budowli, a tym samym pozwoli na zaplanowanie koniecznych prac konserwatorskich – poinformował rzecznik NID Dariusz Bogacz.

Tworzona trójwymiarowa dokumentacja świątyni będzie zawierała m.in.: obraz kościoła, przekroje poprzeczne, układ prezbiterium, nawę i kaplicę Loretańską, widok wszystkich elewacji oraz elementy zabytkowego wystroju i dekoracji sztukatorskiej, malarskiej również na elewacjach zewnętrznych. Opracowaną przez NID dokumentację 3D kościoła Św. Anny otrzyma Stołeczny Konserwator Zabytków.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa NID pełni rolę Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zabytków i muzealiów w ramach programu „Kultura+”. Wykorzystując nowoczesne urządzenia i oprogramowanie – skanery laserowe, GPS – Instytut wykonuje m.in. skany najcenniejszych lub najbardziej zagrożonych zabytków.

Jak wyjaśnił rzecznik NID, trójwymiarowe skany umożliwiają stworzenie bardzo dokładnej dokumentacji. – Przestrzenna forma rejestracji pozwala na szczegółową analizę materiałową i typologiczną dokumentowanych zabytków – poinformował Bogacz. Zaznaczył, że uzyskane dane przestrzenne pozwalają na prowadzenie nie tylko prac projektowo-rekonstrukcyjnych, ale także są podstawą do ewentualnego wykonania fizycznych replik zeskanowanych obiektów.

– Digitalizacja umożliwi uzyskanie cyfrowego obrazu zabytków i archiwaliów, który w połączeniu z budowaną bazą danych o zabytkach, stanie się doskonałym narzędziem dla ochrony dziedzictwa kulturowego Polski – wyjaśnił Bogacz. Jest ona również formą ochrony oryginalnych materiałów źródłowych, które np. ze względu na wiek, często są w złym stanie technicznym. Cyfrowe kopie mogą zastąpić potrzebę sięgania po oryginał, a w przypadku ich utraty są wiarygodnym źródłem wiedzy, dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.

Skanowany kościół Św. Anny to jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy. Ufundowany w roku 1454 przez księżną mazowiecką Annę Fiodorównę, służył zakonowi bernardynów. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana w następnych stuleciach, stąd wyjątkowa różnorodność jej stylów. Ma gotycką absydę i fragmenty ścian bocznych, neorenesansową dzwonnicę, barokowy szczyt, barokowo-rokokowe wnętrza i klasycystyczną fasadę.

Kościół był dwukrotnie niszczony – podczas potopu szwedzkiego i podczas II wojny światowej. W 1928 r. świątyni nadano rangę kościoła akademickiego, którą ma do dziś.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...