Alamosaurus – jeden z trzech największych dinozaurów

Amerykańscy badacze wysunęli na łamach cenionego polskiego magazynu naukowego kandydata do walki o tytuł największego zwierzęcia lądowego, jakie kiedykolwiek chodziło po ziemi.

Alamosaurus sanjuanensis

W Acta Palaeontologica Polonica dwóch amerykańskich naukowców opublikowało wyniki badań najnowszych szczątków Alamosaurus sanjuanensis.

Dinozaur ten należał do zauropodów, czyli ogromnych roślinożerców z charakterystycznymi długimi szyjami i ogonami. Z wcześniejszych szczątków wynikało, że dorosłe Alamosaurus sanjuanensis miały około 18 m długości i 30 ton wagi.

W latach 2003-2006 Denver W. Fowler i Robert M. Sullivan znaleźli w Nowym Meksyku dwa gigantyczne kręgi i kość udową sprzed 69 mln lat. Naukowców od razu uderzyło to, że szczątki były wyjątkowo duże.

Analizy znalezisk wykazały, że zwierzę, do którego należały te skamieniałe kości, wielkością dorównywało Argentinosaurus, który uchodzi za największego zauropoda.

W ocenie badaczy ciężko jednak powiedzieć, który zauropod był największy. Alamosaurus sanjuanensis, Argentinosaurus i inny kandydat – Ruyangosaurus – znane są tylko z fragmentarycznych szczątków, co bardzo utrudnia dokładne oszacowanie ich rozmiarów.

Długość ciała Argentinosaurus zazwyczaj szacuje się na około 30 m, ale niektórzy uważają, że miał kilka metrów mniej. Waga tych największych zwierząt lądowych wynosiła najpewniej około 60-90 ton.

A dlaczego wielkość Alamosaurus sanjuanensis była niedoszacowana? W ocenie autorów najnowszych badań naukowcy opierali się dotąd na kościach młodych osobników, które nie osiągnęły jeszcze pełnych rozmiarów.

Denver W. Fowler and Robert M. Sullivan, The first giant titanosaurian sauropod from the Upper Cretaceous of North America, Acta Palaeontologica Polonica 56 (4): 685–690

Komunikat prasowy Uniwersytetu Stanu Montana.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...