Wielki posąg Amenhotepa III i chrześcijańskie miasto w głębi Sahary

Na skutek zaburzeń politycznych w Egipcie ten rok nie obfitował w znaleziska archeologiczne w tym kraju. W ostatnich dniach egipska Najwyższa Rada Starożytności pochwaliła się jednak dwoma odkryciami.

Słynne Kolosy Memnona nie są jedynymi gigantycznymi przedstawieniami Amenhotepa III w Kom El-Hettan. Ziemia wokół nich kryje resztki innych wielkich rzeźb. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Przemysław „Blueshade” Idzikiewicz

Kolejny gigantyczny Amenhotep III

Kwarcytową rzeźbę przedstawiającą faraona Amenhotepa III znaleźli archeolodzy badający pozostałości świątyni grobowej tego władcy w Kom el Hettan w Luksorze.

Ważący 100 ton zabytek ma trochę ponad 13 m wysokości i składa się z kilku dużych fragmentów, które po złożeniu tworzą postać stojącego króla Egiptu.

Znalezisko jest kolejnym dowodem na to, że świątynia grobowa Amenhotepa III była pełna wielkich posągów władcy. Do teraz stoją w tym miejscu 18-metrowe tzw. Kolosy Memnona będące przedstawieniami tego króla. Inne fragmenty wielkich rzeźb znajdowano tam już w XIX w.

Jednak prawdziwy wysyp takich zabytków przyniosły ostatnie lata. Archeolodzy znaleźli w tym rejonie wiele innych rzeźb władcy, wśród których nie zabrakło 15-metrowych okazów. W ruinach świątyni są też posągi królowej Teje.

Przynajmniej część znalezionych zabytków powinna w przyszłości stanąć za Kolosami Memnona.

Amenhotep III rządził Egiptem w I połowie XIV w. p.n.e. Był ojcem Echnatona i dziadkiem Tutanchamona. Jego ogromną świątynię grobową zniszczyły jeszcze w starożytności trzęsienia ziemi. Od tego czasu jedynymi jej widocznymi pozostałościami są Kolosy Memnona, które pierwotnie strzegły wejścia do niej.

Chrześcijańska bazylika w sercu Sahary

Drugie odkrycie, o którym poinformowała w ostatnich dniach egipska Najwyższa Rada Starożytności, dotyczy już zupełnie innych czasów. W Ain al-Sabil w Oazie Dakhla na Saharze odsłonięto pozostałości, jak to określono w komunikacie, koptyjskiego miasta.

W jego centrum znajduje się bazylika wokół której znajdują się budynki wykorzystywane przez kapłanów. Archeolodzy znaleźli tam również domy mieszkalne, a w nich m.in monety i ceramikę, w tymi pokryte napisami ostraki.

Wbrew doniesieniom Ain al-Sabil nie jest jednak aż tak świeżym odkryciem. Egipcjanie prowadzą tam wykopaliska od 2009 r., a wstępne badania miały miejsce już w latach 80.

Wiele pozostałości miasteczka, które swoje najlepsze czasy przeżywało w pierwszych wiekach naszej ery, jest widocznych gołym okiem (np. pozostałości dwóch wież, które prawdopodobnie były przeznaczone dla gołębi).

Na podstawie doniesień The Telegraph, SIS, i Al-Masry al-Youm.

Galeria zdjęć z Ain al-Sabil zrobionych w 2009 r. Więcej informacji o tym stanowisku.

Zdjęć posągu Amenhotepa III nie udało mi się znaleźć. Niestety, wraz z ostatecznym usunięciem Zahiego Hawassa ze stanowiska szefa egipskiej archeologii przestały ukazywać się informacje na jego prywatnej stronie, która była najlepszym, łatwo dostępnym źródłem informacji i zdjęć prezentujących najnowsze odkrycia w Egipcie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...