Starożytny grobowiec z kolorową ceramiką (film)

Malowana ceramika, broń, wyroby z agatów – takie skarby sprzed ponad 2200 lat znaleźli chińscy archeolodzy w grobowcu w wiosce Dongdazhangzi w pobliżu miasta Huludao w prowincji Liaoning.

Znalezisko pochodzi z Okresu Walczących Królestw (V-III w. p.n.e.). Chiny były wówczas podzielone na kilka zwalczających się państw.

Grobowiec zdecydowanie nie należy do małych. Ma 72 m kw. powierzchni i jest największym z Okresu Walczących Królestw, jaki odkryto na północ od Wielkiego Muru.

Chińscy badacze znaleźli go na rozległym cmentarzysku z ponad 130 grobowcami. Leżał aż 5,5 m pod ziemią.

W jego wnętrzu archeolodzy znaleźli trumnę ze szczątkami zmarłego. A także noże, wyroby z agatu, kości zwierząt i oczywiście ceramikę. Jeszcze więcej ceramiki archeolodzy zobaczyli, gdy podnieśli trumnę, gdyż wiele naczyń, najpewniej ofiarnych, pokrywało dno grobowca.

Chińskim badaczom od razu rzuciły się w oczy doskonale widoczne kolorowe wzory na ceramice. Mimo upływu ponad 20 stuleci farba wciąż zachowała swoją barwę.

Odkryta ceramika miała kształty naśladujące naczynia brązowe. Pod malowanymi wzorami były nawet delikatne rowki charakterystyczne dla wyrobów z tego metalu. W tym okresie ceramiczne malowane naczynia wypierały zastawy z brązu, ale garncarze kopiowali jeszcze wzornictwo stosowane przez metalurgów.

Na podstawie CNTV

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...