Peru szykuje konkurencję dla Machu Picchu

Władze andyjskiego państwa mają nadzieję, że uda im się zainteresować turystów mało znanymi, ale za to imponującymi ruinami Marcahuamachuco, które znajdują się 1000 km na północ od słynnego miasta Inków.

Ruiny Marcahuamachuco. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Almeida

Są to pozostałości położonego aż 3700 m n.p.m. ośrodka, który miał prawdopodobnie charakter ceremonialny. Zajmujące około 240 hektarów skupisko imponujących kamiennych budowli archeolodzy badają co prawda od około 1900 r., ale nie było dotąd naprawdę porządne wykopaliska. Marcahuamachuco doczekało się za to licznych wizyt rabusiów.

Z dotychczasowych badań wynika, że Marcahuamachuco powstało około 350-400 r. n.e., czyli tysiąc lat przed narodzinami imperium Inków. Mieszkańcy opuścili ośrodek z nieznanych powodów w XIII w. Ludzie żyli więc tam wielokrotnie dłużej niż w Machu Picchu.

Ruiny Marcahuamachuco. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Almeida

W ocenie kanadyjskich archeologów Johna i Theresy Lange Topic, którzy od wielu lat badają ośrodek, najwyraźniej był on zamieszkany sezonowo przez co najwyżej 6000 ludzi. Na więcej nie pozwalały ich zdaniem ograniczone możliwości pozyskania wody i żywności.

Stanowisko obfituje w różnego typu budowle zarówno mieszkalne, jak i religijne. Nie brak też fortyfikacji. W wielu miejscach postawione kilkanaście stuleci temu mury wciąż wznoszą się na wysokość ponad 10 m.

Ruiny Marcahuamachuco. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Almeida

– To najważniejsze preinkaskie centrum w Andach – mówi peruwiański archeolog Cristian Vizconde. – Miało własny język, który przetrwał do XX w., własnych bogów i budynki, których nie spotykamy nigdzie indziej w Peru.

Władze Peru we współpracy z międzynarodową organizacją Global Heritage Fund, chcą przeprowadzić prace badawcze i konserwatorskie, które mają zapewnić stanowisku wejście na listę światowego dziedzictwa UNESCO i przede wszystkim zainteresowanie rzesz turystów.

Ruiny Marcahuamachuco. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Almeida

Archeolodzy zamierzają m.in. przebadać kompleks zwany El Castillo (Zamek). W jego wnętrzu znajdują się pochówki, które mogły należeć do elit. Niestety miejsce zostało już dawno temu prawie doszczętnie obrabowane.

Takich niewykorzystanych skarbów Peru ma dużo więcej. Większą uwagę turystów mogłyby przyciągać chociażby ruiny Chan Chan czy Kuelap. Jednak ani one ani Marcahuamachuco nie są w stanie przebić Machu Picchu. Inkaskie miasteczko ma bowiem niesamowicie malownicze położenie i gigantyczną sławę zbudowaną ogromną liczbą publikacji i filmów.

O planach peruwiańskich władz poinformowała m.in. agencja AFP.

Polecam jeszcze wideo pokazujące trójwymiarową rekonstrukcję jednej z budowli w Marcahuamachuco.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...