Pierwsze badania wykopaliskowe na zamku Niesytno

XV-wieczne mury obwodowe średniowiecznej warowni odkryli archeolodzy w czasie październikowych prac na terenie zamku Niesytno w Płoninie koło Bolkowa (woj. dolnośląskie).

Zamek w Płoninie. Fot. T. Olszacki

– To jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych dolnośląskich zamków, którego początki wiązać można z rodziną von Czirn (przełom XIV/XV wieku), do której przylgnęła fama rycerzy rozbójników – raubritterów. W 1432 roku, kiedy zamek należał do husyty: Hayna von Czirn, został zdobyty i zniszczony przez wojska mieszczan świdnickich, lecz jego właścicielowi udało się zbiec na pobliską warownię Sokolec – mówi szef wykopalisk Tomasz Olszacki z łódzkiej firmy Castrum et Terra Sp. z o.o.

Tegorocznymi badaniami objęto głównie teren średniowiecznego zamku, a w mniejszym zakresie przyległego do niego pałacu, ufundowanego w połowie XVI stulecia przez rodzinę Zedlitzów.

Największym odkryciem są relikty murów obwodowych z XV wieku, które wyznaczały obszar nieznanego dotąd dziedzińca, przyległego od strony zachodniej do średniowiecznej kamienicy zamkowej. Podwórzec wyłożono płytami z występujących lokalnie skał, tzw. zieleńców. W innym miejscu badacze natknęli się na XV-wieczne mury wąskiego przedbramia wiodącego ku wieży mieszkalnej.

Wyniki prac archeologicznych. Fot. T. Olszacki

– Szczególnie zainteresowała nas warstwa spalenizny wśród której odkryliśmy liczne groty bełtów do kuszy. Naszym zdaniem jest to świadectwo jednej z licznych wojen toczonych na Śląsku w XV wieku, które przetoczyły się także i przez Niesytno – dodaje Olszacki.

Ponadto badacze odsłonili najniższą kondygnację kamienicy zamkowej, gdzie zidentyfikowano duże pomieszczenia piwniczne i klatkę schodową z okresu średniowiecza. W trakcie badań zgromadzono bardzo dużą ilość ułamków średniowiecznych i nowożytnych naczyń oraz bogato zdobionych wyobrażeniami figuralnymi renesansowych kafli, którymi pierwotnie wyłożone były piece.

Archeolodzy pojawili się na zamku w związku z planowanym przez obecnych właścicieli warowni projektem budowlano-konserwatorskim.

Relikt muru obwodowego, fot. T. Olszacki

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...