Czy to tu narodził się pierwszy rzymski cesarz?

Urodził się August za konsulatu M. Tuliusza Cycerona i G. Antoniusza, w dziewiątym dniu przed kalendami października, na krótko przed wschodem słońca, w części Palatynu koło tzw. Wolich Głów, gdzie obecnie ma kapliczkę, wzniesioną w jakiś czas po jego śmierci.

Centrum starożytnego Rzymu z fragmentem Forum Romanum (u dołu ekranu), Koloseum (z lewej strony u góry), Łukiem Tytusa (w centrum) i Palatynem (porośnięty drzewami teren na prawo od łuku). Fot. Karelj

Tak opisał narodziny pierwszego cesarza Rzymu nieoceniony Swetoniusz w swych „Żywotach Cezarów”. Wzmianka ta ma obecnie kluczowe znaczenie dla grupy włoskich archeologów badających ruiny arystokratycznego domu położonego na Palatynie niedaleko Łuku Tytusa.

Na pozostałości starożytnego domu naukowcy, którymi kierowała prof. Clementina Panella z uniwersytetu La Sapienza, natrafili w 2006 r. Po pięciu latach badań odsłonili ponad 10 pokoi, piękne mozaiki podłogowe i ściany pokryte freskami. Centrum dwupiętrowego domu, który osadzono na zboczu palatynu, stanowiło atrium. Mieszkańcy domu, niewątpliwie przedstawiciele rzymskiej elity, mieli wspaniały widok na Forum Romanum oraz Eskwilin.

Włoscy badacze ustalili również, że odkopany dom był jedną z wielu ofiar wielkiego pożaru Rzymu z 64 r. n.e. Podczas odbudowy miasta jego ruiny zasypano i zbudowano nad nim drogę. Dzięki temu ruiny budynku przetrwały do naszych czasów.

W pobliżu domu badacze natrafili jednak na pozostałości sanktuarium, które identyfikują z Curiae Veteres, najwcześniejszą świątynią rzymskich kurii (jednostki podziału obywateli rzymskich). A tymczasem niektórzy badacze uważają, że wspomniane przez Swetoniusza Wole Głowy były właśnie na terenie Curiae Veteres.

W pozostałościach uznanych za Curiae Veteres badacze znaleźli tysiące darów wotywnych i obiektów kultowych z okresu między VII w. p.n.e. a V w. n.e.

Pewności oczywiście nie ma. Jak wskazuje sama Panella Oktawian, który przybrał później miano Augusta, mógł w którymś momencie zacząć głosić dla celów propagandowych, że urodził się w Curiae Veteres.

Łatwo nasuwa się też wrażenie, że w całej tej historii jest całkiem sporo swobodnych założeń i w zasadzie nie ma żadnych mocnych podstaw, by podejrzewać, że jest to dom, w którym narodził się pierwszy cesarz. Z pewnością jednak pozostałości domu rzymskich arystokratów, którzy pod koniec republiki mieszkali w samym sercu miasta to bardzo cenne odkrycie.

O badaniach napisało Discovery News. Są tam dwa zdjęcia. Film na samym końcu tekstu pokazuje pałac Augusta zbudowany, gdy był on już władcą Rzymu.

Fragment Żywota Cezarów Swetoniusza pochodzi z przekładu Janiny Niemirskiej-Pliszczyńskiej.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...