Klasztor w Jędrzejowie otworzy muzeum cysterskie

W podziemiach opactwa w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) trwają prace remontowe, dzięki którym za rok otwarte ma być tam muzeum cysterskie. Znajdą się w nim m.in. eksponaty z lokalnych wykopalisk archeologicznych – zapowiada przeor klasztoru o. Bernard Kurbiel.

Zespół klasztorny w Jędrzejowie; kościół bł. Wincentego Kadłubka. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jakub Hałun

Muzeum zostanie urządzone w czterech piwnicach, których przebudowane w XVIII wieku mury zachowały fragmenty ścian romańskich z XIII stulecia. Do 2001 roku w tych pomieszczeniach była kotłownia. Obecnie są tam remontowane sklepienia oraz posadzki i buduje się schody wejściowe. Koszty tych prac sfinansowało kwotą 100 tys. zł miasto – poinformował PAP przełożony jędrzejowskich cystersów.

Według niego, w muzealnych gablotach znajdą się nieeksponowane dotychczas interesujące znaleziska archeologiczne, zgromadzone w trakcie badań archeologicznych na terenie dawnego archiopactwa, zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne, a także materiały obrazujące historię całego zakonu cystersów. Planuje się również multimedialne ekspozycje audiowizualne oraz bufet.

Podziemne sale muzealne będą przedłużeniem trasy turystycznej, prowadzącej przez 800-letni kościół; po jego zwiedzeniu turyści przejdą do odsłoniętej przed 11 laty romańskiej wieży, a następnie zejdą na dół i po obejrzeniu muzealiów wyjdą na parking przed klasztorem.

Jest szansa, że samorząd Jędrzejowa dofinansuje także prace wykończeniowe w piwnicach – zwłaszcza wykonanie instalacji elektrycznej oraz nagłośnienia – i można będzie otworzyć muzeum pod koniec przyszłego roku – ocenia przeor klasztoru.

Opactwo jędrzejowskie powstało około 1140 roku, jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Jest sanktuarium bł. mistrza Wincentego Kadłubka (1160-1223) – słynnego kronikarza, który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego, został cystersem w Jędrzejowie, tam zmarł i został pochowany. W 1764 roku papież Klemens XIII beatyfikował go.

Cysterscy mnisi założyli w 1152 roku w Jędrzejowie najstarszy w Polsce szpital przyklasztorny. W zabytkowym kościele zachowały się unikatowe, 42-głosowe organy, na których chętnie koncertują wirtuozi gry organowej.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski z Francji w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną stosowaną w Europie zachodniej. Cysterska dewiza brzmi: ora et labora, czyli módl się i pracuj.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...