Człowiek Lodu zginął na skutek wypadku?

Dwa tygodnie temu badacze mumii Człowieka Lodu przekonywali, że przyczyny jego śmierci nie budzą już wątpliwości. Zginął od trafienia strzałą i być może ciosu w głowę – uznało około stu badaczy mumii zgromadzonych na konferencji we włoskim Bolzano.

5300-letnia mumia Ötziego jest przechowywana w Bolzano. © South Tyrol Museum of Archaeology

Była to odpowiedź na twierdzenia niektórych badaczy, że Ötzi, jak zwie się odkrytą w 1991 r. zamarzniętą mumię, został pochowany w Alpach na wysokości 3200 m n.p.m., a nie zabity w tym miejscu.

Teraz pojawiła się kolejna kontrhipoteza dla oficjalnej wersji badaczy mumii. Jak donosi niemiecki magazyn Focus badacze z uniwersytetu w Innsbrucku (Austria) podejrzewają, że Ötzi miał wypadek podczas wysokogórskiej wspinaczki.

Efektem tego wypadku może być właśnie poważna rana na głowie prehistorycznego mężczyzny. Możliwe, że to ona doprowadziła do śmierci. Rana po strzale jest zaś zdaniem badaczy pozostałością starszego incydentu, który nie był przyczyną śmierci Człowieka Lodu.

Zwolennicy śmierci Ötziego w wyniku ataku uważają natomiast, że rana głowy powstała albo w wyniku ciosu pałką, albo podczas upadku spowodowanego trafieniem strzałą.

Naukowcy z Innsbrucku planują dokładną analizę obrażeń prehistorycznej mumii. Jeśli okaże się, że mają rację, to Ötzi będzie najstarszą znaną ofiarą wędrówek po górach.

Więcej o sporze o przyczyny śmierci Człowieka Lodu i wynikach najnowszych badań jego szczątków dowiecie się z dostępnych dla subskrybentów tekstów: Ostatnie chwile Człowieka Lodu oraz Zagadka śmierci Człowieka Lodu

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...
Tags: