Płodniejsi pionierzy

Ludzie, którzy pierwsi docierają na nowe tereny, mają więcej potomków niż późniejsi przybysze. Wskazują na to badania genealogiczne z Kanady.

W poszukiwaniu lepszego życia. Rodzina pionierów w Nebrasce (USA) w 1866 r. Analizy ksiąg kościelnych z Quebecu wskazują, że pionierzy mieli większe szanse na liczniejsze potomstwo

Do takiego wniosku doszła grupa kanadyjskich i szwajcarskich badaczy, którzy analizowali genealogię mieszkańców zasiedlonego pod koniec XVII w. regionu Saguenay-Lac-Saint-Jean w Quebecu. Analizy objęły ponad milion osób żyjących tam w latach 1686-1960, a były możliwe dzięki rzetelnie prowadzonym księgom kościelnym.

Okazało się, że kobiety z pierwszej fali osadniczej wychodziły za mąż średnio rok wcześniej i miały 15 proc. więcej dzieci, niż kobiety, które na zasiedlane tereny przybywały pokolenie później (30 lat). Co więcej potomstwo pionierek również miało więcej dzieci. Pionierki miały też przewagę nad mieszkankami terenów zasiedlonych wcześniej.

– Odkryliśmy, że rodziny, które były w pierwszej linii zasiedlania nowych ziem miały większy sukces reprodukcyjny. Innymi słowy, miały więcej dzieci, które też miały więcej dzieci. W efekcie rodziny te mają większy wkład genetyczny we współczesną populację, niż te które żyły na wcześniej zaludnionych terenach – mówi Damian Labuda z Uniwersytetu w Montrealu.

Zdaniem badaczy ten sukces rozrodczy pionierów wynika z tego, że wkraczając na nowe tereny mieli łatwiejszy dostęp do dobrych gruntów i innych potrzebnych zasobów. Natomiast na gęściej zaludnionych terenach jest już znacznie trudniej o własną ziemię. Dlatego młodzi pionierzy szybciej zakładali rodziny i byli w stanie mieć więcej dzieci, niż ich rówieśnicy na już zasiedlonych terenach.

Badacze wskazują, że ten schemat mógł mieć miejsce w wielu innych regionach świata podczas ekspansji naszego gatunku. Jednocześnie jednak nawołują do ostrożnego generalizowania wyników badań. Analizy prowadzone na społeczności nowożytnych farmerów niekoniecznie muszą mieć przełożenie na prehistorycznych łowców-zbieraczy.

Wyniki badań ukazały się w Science.

Claudia Moreau, Claude Bhérer, Hélène Vézina, Michèle Jomphe, Damian Labuda, and Laurent Excoffier, Deep Human Genealogies Reveal a Selective Advantage to Be on an Expanding Wave Front, Science 3 November 2011: 1212880Published online 3 November 2011 [DOI:10.1126/science.1212880]

Dostępne są też komunikaty prasowe Uniwersytetu w Montrealu oraz Szwajcarskiego Instytutu Bioinformatyki.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...