Histmag.org ma 10 lat

Z serwisu, który zaczynał jako miesięcznik tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów, korzystają dziś jako ze źródła naukowcy, cytują dziennikarze i ludzie kultury, śledzą politycy. Portal Histmag.org obchodzi 10 urodziny.

1 października 2001 roku powstał portal historyczny Histmag.org. Jego twórcy stawiają sobie za cel rzetelną popularyzację wiedzy historycznej i pokazywanie jej wagi w życiu społecznym. Na stronach portalu publikowane są informacje o wydarzeniach ze świata historii, przypomnienie o najważniejszych rocznicach, artykuły naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne oraz recenzje. Serwis odwiedza miesięcznie ponad 100 tys. osób.

– Byłem wtedy uczniem liceum. Pomyślałem, że raczkujący jeszcze wtedy w Polsce internet daje niespotykane możliwości. Poznałem przez sieć innych entuzjastów popularyzowania historii i zaczęliśmy wspólnie działać – opowiada o początkach Histmaga Michał Świgoń, jego założyciel i redaktor naczelny.

Początkowo Histmag był e-czasopismem, wydawanym co miesiąc. Z czasem przekształcił się w ceniony w środowisku portal internetowy, współpracujący z czołowymi polskimi instytucjami historycznymi.

– Internet to nowoczesne medium, dające wiele możliwości pokazania procesów historycznych i zainteresowania historią w niekonwencjonalny sposób. Oczywiście istnieje wiele zagrożeń i możliwości trafienia na „mielizny” i materiały bez wartości, ale tak samo jest w życiu. Internet uczy więc mądrze wybierać – komentuje historyk, prof. Andrzej Chwalba, czytelnik Histmaga. W jego opinii największą zaletą serwisu jest głośne podejmowanie ważkich tematów, których brakuje w głównym nurcie medialnym.

– W Histmagu najbardziej podobają mi się ciekawe i mądre teksty i względna kultura dyskusji, której w internecie brakuje. To naprawdę świetny i mądry portal, który dobrze rokuje i warto, aby był szerzej znany – rekomenduje serwis Bogusław Wołoszański.

– Staramy się, jako redakcja, zachowywać neutralność w sporach światopoglądowych, dzięki czemu zespół redakcyjny tworzą ludzie z różnych środowisk, reprezentujących odmienne opcje światopoglądowe. Myślę, że to właśnie ludzie, a zwłaszcza duża grupa wolontariuszy współtworzących nasz portal, to największe bogactwo „Histmaga” – opowiada Świgoń. Trzon redakcji stanowią doktoranci z różnych ośrodków akademickich. Dużym atutem portalu jest baza ponad 5 tysięcy opublikowanych pod adresem: http://histmag.org artykułów.

Wśród ostatnio realizowanych działań redakcji serwisu znalazły się m.in.: kampania promocji czytelnictwa „Polećmy książki premierowi”, „Wakacje ze szczyptą historii” – szereg plebiscytów promujących najciekawsze atrakcje turystyczne w Polsce, „Historia Zebrana” – internetowy plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, a także współpraca przy projekcie edukacyjnym Telewizji Polskiej „Wielki Test z Historii”.

Archeowieści życzą Jubilatowi wszystkiego najlepszego.