Zwoje znad Morza Martwego dostępne w internecie

Pięć zwojów należących do słynnej kolekcji manuskryptów znad Morza Martwego można oglądać w internecie dzięki współpracy Google z Muzeum Izraelskim.

Wśród udostępnionych tekstów jest Zwój Izajasza, najbardziej znany z manuskryptów, który teraz każdy może przeglądać rozdział po rozdziale i wers po wersie. Można również kliknąć bezpośrednio w hebrajski tekst, by otrzymać angielskie tłumaczenie, a także zostawić komentarz dla innych czytelników. Tekst zwoju jest także dostępny dla wyszukiwarek.

Zdjęcia manuskryptów, które wykonał znany fotograf starych tekstów Ardon Bar-Hama, mają do nawet 1200 megapikseli, czyli do 200 razy więcej niż zdjęcie ze standardowego aparatu cyfrowego. Dzięki temu przybliżając, np. Zwój Świątyni można zobaczyć, że skóra zwierzęca, na której został zapisany, ma zaledwie jedną dziesiątą milimetra grubości.

W latach 1947-1956 w grotach w okolicach Qumran nad Morzem Martwym odkryto setki zwojów bądź ich fragmentów. Zabytki pochodzą z II w. p.n.e. – I w. n.e. Są to w znakomitej większości teksty biblijne, apokryficzne oraz zbiory wskazówek i reguł dla wspólnot żydowskich zapisane w języku hebrajskim, aramejskim i greckim.

Do teraz naukowcy nie są zgodni, w jaki sposób teksty te znalazły się w 11 jaskiniach. Dawniej dość powszechny był pogląd, że są dziełem sekty esseńczyków, która żyła w Qumran. Jednak z czasem doczekał się on ostrej krytyki. Zwoje przypisano również innym sektom i podważono związek esseńczyków z ruinami w Qumran. Niektórzy badacze uważają, że manuskrypty powstały w Jerozolimie i tam były przechowywane. Do jaskiń trafiły zaś podczas wojny Żydów z Rzymem w I w. n.e.

Zwoje można oglądać na stronie http://dss.collections.imj.org.il/.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...