W cieśninie Dardanele rozdzielającej Europę od Azji znajdują się pozostałości osady sprzed 7000 lat – poinformował turecki archeolog Rüstem Aslan.
Zdjęcie satelitarne cieśniny Dardanele
Na ślady osady archeolodzy natrafili podczas badań powierzchniowych niedaleko miasteczka Erenköy w prowincji Çanakkale po europejskiej stronie cieśniny.
Z wypowiedzi badaczy dla tureckich mediów wynika, że 90 proc. stanowiska jest pod wodą, a archeolodzy na razie odkryli głównie ceramikę. To właśnie jej analizy pozwoliły wstępnie określić wiek osady.
Jeśli to datowanie jest trafne, to jest to jedna z najstarszych ludzkich osad w tej części Turcji. Archeolodzy mają więc nadzieję na lepsze poznanie prehistorii tych terenów.
Najsłynniejszym stanowiskiem archeologicznym w prowincji Çanakkale są ruiny starożytnego miasta identyfikowane przez wielu jako pozostałości homeryckiej Troi.
Na podstawie National Turk i Today’s Zaman
Czyżby siedem mileniów temu poziom morzą był tak znacząco niższy, czy to może przez tektonikę?
Lodowce zassaly wode.
Nie zassały tylko woda była w nich po prostu uwięziona. Innymi słowy zostawała na lądzie a nie spływała do mórz i stąd poziom wody był niższy. Oczywiście tektonika też tutaj odgrywa swoja rolę.
Kiedys czytalem prace o mniej wiecej takiej tresci: Kiedys poziom wody w Morzu srodziemnym byl nizsz bo woda byla uwieziona w lodowcach i wtedy Morze Czarne nie bylo morzem tylko jeziorem. A jak w holocenie lodowce zaczely topniec to poziom wody w Morzu Srodziemnym sie podniosl i w ciagu kilu wiekow Morze Czarne zostalo zasilone woda morska i zrobilo sie morzem. Na podstawie analizy rownan rozniczkowych opisujacych ten proces mozna ustalic ze naplyw wody slonej do dawnego jeziora zdarzyl sie okolo 5000 lat temu. Z wiadomosci tu podanej wynika ze pewna osada zostala zalana dopiero 7000 lat temu. Czy to znaczy ze Morze Czarne jest mlodsze niz to oszacowano w powyrzej wspomnianej pracy, czy ze proces zalewania trwal dluzej czy ze jakis kawalek ladu zatonal?
Tytulu i autora pracy nie pamietam, ale byl to ktos z UBC w Vancouver.
Kiedys czytalem, ze zalewanie tych terenow bylo bardzo dlugotrwale a polaczenie z Morzem Srodziemnym okresowo zanikalo.
Barry Cunliffe w swojej ksiazce Europe Between the Oceans: 9000 BC-AD 1000 o tym troche pisze. Kiedys pisalem o tym na Wod.o.locie http://wodolot.wordpress.com/2010/05/11/rozwiazanie-zagadki/
„Około 18.000 prz. Chr. klimat zaczyna się zmieniać. Szybkie ocieplenie – w okresie trwającym krócej niż 2000 lat – powoduje stopnienie lodowców. Poziom morza w konsekwencji rośnie. W 8000r. prz. Chr. Irlandia staje się wyspą. W 6500r. prz. Chr. Wyspy Brytyjskie od kontynentu dzieli morze. W 5500r. prz. Chr. Morze Czarne staje się akwenem słonowodnym.” – PW
A i taka ciekawostka jeszcze – do 5000 BC między wyspami brytyjskimi a stałym lądem istniała wyspa Dogger Island. Kiedyś nawet natknąłem się na artykuł w internecie (wraz z rekonstrukcją – wizualizacją 3d) badań podwodnych osady mezolitycznej, która obecnie znajduję się pod wodą.
http://wodolot.files.wordpress.com/2010/05/dsc00190.jpg
Że niby gdzie te lodowce stopniały ? Bo w tym czasie lądolód skandynawski sięgał do środkowej Polski i jeszcze mu trochę czasu zajęło zanim się wycofał tak ok 10 tys. lat (:
Teoria Ryana-Pitmana
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_Ryana-Pitmana
Teoria Ryana-Pitmana – hipoteza, że ok. 5600 roku p.n.e. obszar wokół dzisiejszego Morza Czarnego został zalany. Opublikowali ją w 1996 roku dwaj naukowcy z Uniwersytetu Columbia – William B.F. Ryan i Walter C. Pitman. Zanim doszło do kataklizmu Morze Czarne było słodkowodnym jeziorem zasilanym przez rzeki uchodzące do niego i niosące wody powstałe z topniejących lodowców górskich i lądolodu skandynawskiego. Morze Czarne będące wtedy jeziorem znajdowało się o ponad 120 metrów poniżej ówczesnego poziomu morza, który stale się podnosił po zakończeniu ostatniego zlodowacenia. Wreszcie wzbierające wody przerwały naturalną „groblę” oddzielającą Morze Śródziemne od obszarów nad ówczesnym Morzem Czarnym. Olbrzymia masa wód runęła przez cieśninę Bosfor, tworząc ze słodkowodnego jeziora akwen słonowodny o znacznie większej powierzchni – dzisiejsze Morze Czarne. Szacuje się, że strumień wody, który przelewał się z Morza Śródziemnego i zalewał depresję nadczarnomorską był dwieście razy większy od strumienia wodospadu Niagara. Wyrównywanie poziomu wody w sąsiadujących zbiornikach wodnych trwało kilkadziesiąt lat i doprowadziło zdaniem autorów teorii do migracji ludności zamieszkującej zalewane obszary. Migracja ta miała być bezpośrednią przyczyną rozprzestrzenienia się wczesnego rolnictwa na obszarze Europy i Azji. Z tą częścią teorii nie zgadzają się archeolodzy, zdaniem których neolit przedceramiczny istniał już na terenie Europy (Bałkany) 500 lat przed datą czarnomorskiego „potopu”.