Odkryli rzymską stocznię?

Brytyjscy archeolodzy podejrzewają, że natrafili w ruinach Portus niedaleko Rzymu na pozostałości starożytnej stoczni, która powstała w czasach cesarza Trajana.

Wizualizacja domniemanej stoczni. Archaeological Computing Research Group, University of Southampton

Portus było przez kilka stuleci portem stolicy Imperium Rzymskiego. Od wielu lat archeolodzy z Uniwersytetu w Southampton i Szkoły Brytyjskiej w Rzymie prowadzą wraz z Włochami projekt mający na celu dokładne poznanie głównego portu Wiecznego Miasta.

W pobliżu charakterystycznego heksagonalnego basenu portowego, który powstał za panowania cesarza Trajana, naukowcy natrafili na pozostałości masywnej budowli. – Początkowo myśleliśmy, że ten wielki prostokątny budynek to magazyn, ale ostatnie wykopaliska odsłoniły dowody wskazujące na inne, wcześniejsze zastosowanie, związane z konserwacją statków – relacjonuje Simon Keay z Uniwersytetu Southampton, który kieruje pracami.

Budynek ma 145 m długości i 60 m szerokości. W niektórych miejscach jego drewniany dach był 15 m ponad ziemią. Składał się z 8 równoległych pomieszczeń rozdzielonych filarami z cementu i cegły szerokości nawet trzech metrów. Każde pomieszczenie miało 12 m szerokości i 58 m długości. W ocenie brytyjskiego badacza była to wystarczająco duża budowla, by można było w niej trzymać statki handlowe z tamtej epoki. Nie jest to jednak jedyny dowód.

W Muzeum Watykańskim jest mozaika z willi położonej w pobliżu Rzymu, na której widać bardzo podobny budynek ze stojącymi w nim statkami. Wiadomo też z antycznych źródeł, że w Portus była gildia budowniczych statków (corpus fabrum navalium portensium).

Najlepszym i bezsprzecznym dowodem byłaby jednak obecność ramp służących do spuszczania statków do wody. Tych jednak archeologom nie udało się dotąd odkryć. Możliwe, że są one pod wykonanym na początku XX w. nabrzeżem, ale nie można też wykluczyć, że nie przetrwały do naszych czasów (jeśli w ogóle istniały).

Na razie archeolodzy ustalili, że przeznaczenie budynku zmieniało się z czasem. Powstał on za panowania cesarza Trajana (98-117 n.e.). Jakieś 90 lat później jego pomieszczenia podzielono ścianami, a w V w. n.e. przystosowano je do przechowywania ziarna. W VI w. budynek doznał zaś systematycznych zniszczeń, które badacze wiążą z walkami między Ostrogotami i Bizantyjczykami.

– Dotąd odkryto niewiele rzymskich stoczni. Jeśli nasza identyfikacja jest prawidłowa, to ta będzie największą w Italii albo i na Morzu Śródziemnym – mówi Keay.

W pobliżu budynku archeolodzy odkryli również budowlę zwaną cesarskim pałacem oraz drugą w kształcie amfiteatru. W ocenie Keaya mogą to być pozostałości kompleksu, w którym była ulokowana portowa administracja.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Southampton i komunikatu na stronach Portus Project. Pod tym drugim adresem znajdziecie też galerię wizualizacji i zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...
Tags: ,