Szwedzi znaleźli czaszki nadziane na kije

Dwie czaszki sprzed 8000 lat z wciąż sterczącymi z nich kijami odkryli szwedzcy archeolodzy na dnie dawnego jeziora niedaleko miasta Motala w środkowej Szwecji.

O przypadku nie może być mowy. Kije sięgały aż do górnej części czaszki. Jak podkreślają szwedzcy badacze, to prawdopodobnie najstarsze takie znalezisko na świecie. Inne takie zabytki pochodzą głównie z epoki kolonialnej.

Szwedzi rozpatrują dwa możliwe wyjaśnienia znaleziska. Wedle pierwszego mogła to być forma uhonorowania zmarłych. Gdy ciało uległo rozkładowi, oddzielano czaszkę od szkieletu i nabijano na kij. Druga hipoteza zakłada, że są to trofea wojenne.

W tym samym miejscu archeolodzy znaleźli szczątki jeszcze 9 osób. Była wśród nich czaszka kobiety, w której wnętrzu badacze natrafili na kość skroniową innej kobiety. Na dawnym dnie było też wiele kości zwierzęcych.

Wiek znaleziska ustalono za pomocą datowania radiowęglowego.

Badacze zamierzają przeprowadzić badania genetyczne i izotopowe, by sprawdzić, czy szczątki należą do przedstawicieli jednej rodziny, i czy byli to miejscowi, czy też obcy.

Zdaniem archeologów w czasach prehistorycznych nieistniejące już teraz jezioro było miejscem świętym.

Na podstawie The Local. Znajdziecie tam zdjęcia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,27 na 6)
Loading...
Tags: