Pochówki antywampiryczne z Irlandii

Szkielety dwóch mężczyzn, którym wciśnięto w usta duże kamienie, znaleźli archeolodzy w hrabstwie Roscommon w środkowej Irlandii. Zdaniem badaczy to pierwsze takie pochówki odkryte na Zielonej Wyspie.

Jeden z antywampirycznych pochówków z Kilteasheen. Fot. Chris Read/IT Sligo

Obaj mężczyźni zmarli prawdopodobnie w VIII w. Jednemu z nich kamień wciśnięto tak mocno, że prawie przemieszczono mu szczękę.

Jak podkreślają badacze, pochówki te oznaczają, że ludzie obawiali się iż niektórzy zmarli mogą wstać z grobu i nękać ich jako upiory bądź wampiry. W irlandzkim folklorze nie brak podań o zmarłych, którzy wrócili do życia, jednak dotąd nie znajdowano śladów zabezpieczania się przed takimi upiorami. Zdaniem irlandzkich badaczy ludzie zazwyczaj obawiali się zmarłych, którzy za życia odróżniali się od reszty społeczności, byli nielubiani.

Wykopaliska w Kilteasheen archeolodzy zaczęli, gdyż miejsce to ma związki z królewskim rodem O’Conor oraz miał tu być pałac biskupi zbudowany w XIII w. Ku ich zdziwieniu badane sztuczne wzniesienie nie kryło pozostałości budynków, ale używane przez wiele stuleci cmentarzysko. W latach 2005-2009 archeolodzy odkopali tam 137 szkieletów, ale szacują, że na cmentarzysku jest łącznie około 3000 pochówków z lat 700-1400.

Takie pochówki są spotykane w całej Europie. Dużo częściej niż na Zachodzie odkrywają je jednak archeolodzy w Polsce. Dawni ludzie zabezpieczali się przed zmarłymi na wiele różnych sposobów. Krępowali ich sznurami, przygniatali kamieniami, odcinali im głowy i kładli między nogami, albo chowali ich twarzą do ziemi. Praktyki te jednak w żadnym razie nie świadczą o istnieniu wampirów, czy też innych upiorów, a jedynie o wierze w ich istnienie. „Zasłużyć” na taki pochówek można było w różny sposób. Często wystarczała jakaś choroba (np. umysłowa), albo to, że zwłoki rozkładały się wolniej niż zazwyczaj.

Informację o odkryciu w Kilteasheen podała irlandzka uczelnia IT Sligo. O praktykach antywampirycznych z Podkarpacia możecie przeczytać w tym tekście.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...