Polacy chętnie odczytują antyczne papirusy

„Życie starożytnych” – najnowszy społecznościowy projekt naukowy udostępniony na platformie Zooniverse, który swoją premierę miał pod koniec lipca, okazał się w Polsce niezwykle popularny. W ciągu miesiąca internauci z naszego kraju wykonali ponad 20 tysięcy transkrypcji antycznych papirusów.

Prywatny list z II w. n.e. napisany po grecku. Jeden z licznych papirusów z Oxyrhynchos

Projekt, który nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wystartował 26 lipca, ma na celu zaangażowanie użytkowników globalnej sieci w prace nad odszyfrowaniem zbioru manuskryptów, którym dysponują papirolodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Są to dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (po grecku: Oxyrhynchos), znajdującego się w Środkowym Egipcie, około 160 kilometrów na południe od Kairu.

Odkryte na początku XX wieku papirusy ukazują życie ludzi z okresu rzymskiego. Znajdują się na nich nie tylko codzienne bazgroły, ale także unikatowe fragmenty pieśni czy korespondencja.

Od ponad miesiąca internauci z wielu krajów świata pomagają naukowcom w transkrypcji papirusów. Poza anglojęzycznymi użytkownikami jednak tylko Polacy i Grecy mogą korzystać z serwisu „Życia starożytnych” w swoich ojczystych językach

– Stworzenie polskiej bramy do nowego projektu okazało się tak skuteczne, jak w przypadku wcześniejszych społecznościowych projektów naukowych działających na platformie Zooniverse” – mówi Jan Pomierny, założycie i wydawca portalu Astronomia.pl i jeden z koordynatorów Zooniverse w Polsce. – Użytkownicy z naszego kraju w ciągu miesiąca wykonali ponad 20 tysięcy transkrypcji. To świetny wynik! – dodaje Pomierny.

Na całym świecie w podobnych projektach, które we współpracy z partnerami zostały przygotowane przez Citizen Science Alliance (konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych), bierze obecnie udział blisko pół miliona osób. Polacy stanowią około 10 procent tej grupy.

– Sierpień był dla nas miesiącem próby. W tym czasie chcieliśmy sprawdzić, czy społecznościowe projekty naukowe z obszaru innego niż astronomią będą mogą być w Polsce równie popularne, jak Galaktyczne Zoo czy Polowanie na supernowe – wyjaśnia prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i koordynator Zooniverse w Polsce. – Okazało się, że papirusy są równie interesujące jak daleki Wszechświat. Teraz, gdy skończyły się już wakacje, do udziału w projekcie będziemy chcieli zachęcić także uczniów i nauczycieli – dodaje Mankiewicz.

W Polsce wsparcia „Życiu starożytnych” udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...