Wielki Mur Chiński jeszcze potężniejszy

Słynna budowla chroniąca północne krańce Chin nie była jednym murem, ale przynajmniej na niektórych odcinkach pasem równoległych fortyfikacji – ogłosili chińscy badacze.

Wielki Mur Chiński w okolicy Jinshanling. Nie wszędzie prezentuje się tak wspaniale. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jakub Hałun

W ramach trwających od 2006 r. dokładnych badań nad stanem wielkiej fortyfikacji naukowcy odkryli na niektórych odcinkach mniejsze mury biegnące równolegle do niej.

Zdaniem Duana Jingbo, który odpowiada za badania mury w prowincji Shaanxi te dodatkowe mury pozwalały dowódcom efektywniej zarządzać oddziałami i zwiększały siły obronne muru.

Początki Wielkiego Muru sięgają VII w. p.n.e., gdy lokalni władcy zaczęli budować wały mające powstrzymać koczowników najeżdżających północne Chiny. Pod koniec III w. p.n.e. pierwszy cesarz Chin połączył lokalne wały w długi system umocnień. Jednak mało kto słyszałby o tej budowli, gdyby nie panujący w XIV-XVII w. n.e. władcy z dynastii Ming. To oni przekształcili znaczną część starożytnego wału w kamienny mur, który stał się jednym z symboli Chin.

O nowym odkryciu doniosła agencja Xinhua.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...