Ciężkie życie marynarzy admirała Nelsona

340 szkieletów z trzech cmentarzysk zdradziło naukowcom szczegóły życia brytyjskich marynarzy z przełomu XVIII i XIX w.

Obraz Denisa Dightona z 1825 r. ukazujący śmierć admirała Horatio Nelsona podczas bitwy koło Przylądka Trafalgar, która była jego wielkim triumfem i zapewniła mu status jednego z największych brytyjskich herosów

Jak zapewniają naukowcy, były to najbardziej szczegółowe badania tego typu poświęcone marynarce brytyjskiej z czasów admirała Nelsona, kiedy to morska potęga uchroniła ten kraj przed Napoleonem. Nigdy nie prowadzono analiz na tak wielkiej liczbie marynarzy.

Cmentarzyska, z których pochodziły badane szczątki, znajdują się w Greenwich (120 szkieletów), Gosport (50) i Plymouth (170). Antropolodzy starali się ustalić pochodzenie zmarłych, ich stan zdrowia oraz przyczyny śmierci.

– Tysiące informacji, które zdołaliśmy uzyskać dzięki tym badaniom, znacząco wzbogacają naszą wiedzę o życiu we flocie z czasów Nelsona – przekonuje antropolog Ceri Boston ze Szkoły Archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczątki wyraźnie zdradzają, że marynarzy nękały szkorbut, syfilis, wrzody, poważne infekcje zębów i najpewniej również malaria. Nie brak oczywiście licznych śladów stoczonych bitew, bójek, a także wypadków, o które w wojsku nietrudno. Na przykład okazało się, że jeden z marynarzy zginął w wyniku upadku z dużej wysokości, np. bocianiego gniazda. Ponad 6 proc. zmarłych było poddanych amputacji, z czego wielu nie przeżyło zabiegu.

Na podstawie szkieletów badacze doszli również do wniosku, że tylko niewielka część marynarzy pochodziła z najniższych warstw społeczeństwa.

Każdy z trzech cmentarzy miał swoją charakterystykę. W Plymouth jedną piątą pochowanych stanowili nastolatkowie, w tym nawet chłopcy w wieku 11-12 lat. Wielu z nich zmarło prawdopodobnie na malarię i żółtą febrę. To wyraźny dowód na to, jak wielką część załóg okrętów stanowili bardzo młodzi ludzie.

W Gosport prawie wszystkie szkielety należą do mężczyzn w wieku 20-30 lat. W Greenwich, gdzie był dom dla weteranów, badacze natrafili na szczątki osób w średnim wieku i starszych. W tym miejscu bardzo dużo szkieletów nosiło ślady poważnych obrażeń odniesionych w trakcie służby.

Badania zostały zaprezentowane w filmie dokumentalnym wyemitowanym w niedzielę w Channel 4.

Informacja Channel 4

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...