Odnaleziono szczątki biskupa de Potoczki

Trumnę ze szczątkami zmarłego w 1832 r. biskupa przemyskiego ks. Jana Antoniego de Potoczki odkryli archeolodzy podczas badań w podziemiach archikatedry w Przemyślu (Podkarpackie) – poinformowała Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków.

Archikatedra przemyska widziana z zamkowej wieży. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Merlin

– Trumna jest umieszczona w krypcie zbudowanej w podziemiach archikatedry. Właz do niej znajduje się na poziomie posadzki podziemi – powiedziała Stojak.

Na kryptę natrafiono podczas badań archeologicznych poprzedzających budowę podziemnej trasy turystycznej. O tym, że w krypcie pochowany jest biskup przemyski obrządku łacińskiego, informował napis znajdujący na pozłacanej tabliczce na wieku trumny.

Bp de Potoczki urodził się w 1759 r. w Siedmiogrodzie. Diecezją przemyską kierował w latach 1825-32. Nim trafił do Przemyśla, związany był m.in. z Lwowem i Stanisławowem. Ordynariuszem przemyskim został w wieku 66 lat.

Do tej pory nie było znane miejsce jego pochówku. Przyjmowano jedynie, że został pochowany w archikatedrze. Podziemie, gdzie znajduje się krypta z trumną hierarchy, zasypane było ziemią. Kryptę odnaleziono na głębokości ok. 4 metrów.

– Po wydobyciu trumny i przeprowadzeniu badań odbędzie się powtórny pochówek bpa Jana Antoniego de Potoczki. Jego szczątki spoczną w nowej krypcie na terenie katedry – powiedział proboszcz parafii archikatedralnej w Przemyślu, ks. Mieczysław Rusin.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 1, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: